Odchudzanie to stan, w którym organizm dostaje mniej kalorii niż powinien do zapewnienia normalnego funkcjonowania. Nie najłatwiejsze staje się zrozumienie procesów toczących się w naszym organizmie. Wahania hormonów, towarzyszące stanom głodu, szybka utrata masy ciała – dieta to dla nas stan stresu. Co za tym idzie, poziom hormonu stresu – kortyzolu – wzrasta. Gospodarka hormonalna zostaje zachwiana.
Zwykle diety ułożone przez dietetyków są tak zbilansowane, aby zaspokoić odpowiednią ilość kalorii i substancji z wszystkich poziomów piramidy żywienia.
Nie wszyscy jednak stosują zdrowe metody do osiągnięcia upragnionej sylwetki. Restrykcyjne i niepełnowartościowe diety prowadzą do niedoboru składników odżywczych niezbędnych do prawidłowej syntezy kolagenu i elastyny. Niedobory witamin, mikro i makroelementów, cynku powodują, że skóra staje się niedostatecznie przygotowana na zmiany, które następują w ich wyniku. Zarówno duża utrata wagi, jak i szybki wzrost masy ciała w krótkim okresie czasu prowadzą do powstania wrzecionowatych pasm na naszej skórze różnej długości i szerokości.
Rozstępy są wynikiem uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych. Są to blizny powstałe na skutek pęknięć skóry, która nie jest w stanie wystarczająco się rozciągnąć.
Przyczyny powstawania rozstępów
Rozstępy towarzyszą różnym stanom fizjologicznym i chorobowym. Do stanów fizjologicznych zaliczamy: okres dojrzewania, szybki wzrost, ciąża, menopauza, nagły przyrost tkanki tłuszczowej i mięśniowej.
Otyłość, anoreksja, restrykcyjna dieta, sterydoterapia długo trwająca, niedoczynność nadnerczy, choroba Cushinga to stany chorobowe sprzyjające pojawieniu się rozstępów na skórze.
Czynnikami wpływającymi pośrednio na pojawienie się rozstępów są skłonności genetyczne, zaburzenia hormonalne czy przyjmowane niektóre leki.
Osoby z grupy ryzyka powinny zadbać o profilaktykę, czyli stosowanie preparatów dostępnych na rynku w celu zminimalizowania ewentualnie pojawiających się zmian na skórze w okresach szybkiego wzrostu, dorastania, ciąży i innych wyżej wymienionych.
Etapy(fazy) powstawania rozstępów
Faza pierwsza-zapalna to mocno czerwone, fioletowe, czasem różowe pasma najlepiej poddające się leczeniu. Ta faza może trwać długo, nawet pół roku.
Kiedy rozstępy zaczynają blednąć wchodzą w fazę bliznowacenia. Stają się wyczuwalne w dotyku, trudne do leczenia i przybierają kolor perłowo-biały. Tworzą wklęsłą, pomarszczoną strukturę, to już druga faza zanikowa.
Rozstęp, który raz powstanie nie jest w stanie zniknąć. To defekt trwały, który można jedynie uczynić mniej widocznym.
Pierwsza naukowa nazwa rozstępów (striae distensae) została wprowadzona 1773 roku przez niemieckiego naukowca Roederera. Rozstępy występują najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków, rękach i piersi, a nawet plecach.
Substancje do wspomagania skóry
W przypadku, kiedy nasza skóra jest zagrożona upośledzeniem pracy fibroblastów, komórek odpowiedzialnych za produkcję dwóch istotnych dla jej kondycji białek – kolagenu i elastyny, należy sięgnąć po preparaty zawierające substancje wspomagające. Aby zachować sprężystość, jędrność i właściwe napięcie, idealny krem powinien składać się wyłącznie ze składników o komplementarnym działaniu. Jest to działanie nawilżające, regenerujące, ujędrniające i wzmacniające naczynia. Wymienię niektóre składniki preparatów: proteiny jedwabiu, hydroxyprolina, kofeina, kemferol, rutyna i inne flawonoidy, saponiny, kwas chlorogenowy, hederyna, masło shea, masło kakaowe, peptydy awokado, skwalen, wosk pszczeli, witaminy: E, A, D3, B5 i inne.