Czy można postawić znak równości pomiędzy skórą suchą i odwodnioną? Jak myślicie? Odpowiedź jest prostsza niż Wam się wydaje. Skóra sucha podobnie, jak inne rodzaje skóry, czyli normalna, mieszana i tłusta może być odwodniona, ale nie każda skóra sucha jest skórą odwodnioną.
Co powoduje deficyt wodno-lipidowy w naskórku?
Odwodnienie to stan, czasowa kondycja skóry, która objawia się swędzeniem, pieczeniem, uczuciem ściągnięcia, brakiem elastyczności. Często w lustrze obserwujemy zaczerwienienie, poszerzenie porów i łuszczenie. W dotyku skóra jest szorstka, traci elastyczność.
Podrażnienie może dotyczyć całej skóry lub tylko niektórych jej obszarów – miejsc charakteryzujących się podrażnieniem, zaczerwienieniem, swędzeniem.
Skóra odwodniona to skóra szara, ziemista, cienka, ściągnięta, pozbawiona blasku.
Odwodnienie jest skutkiem zaburzeń funkcji w obrębie warstwy hydrolipidowej naskórka, stanowiącej naturalną barierę ochronną skóry.
Jakie są przyczyny, w wyniku których zaburzona zostaje funkcja warstwy hydrolipidowej?
Możemy je podzielić na te, zależne od pracy naszego organizmu i zależne od czynników zewnętrznych.
Stan, w którym nie mamy problemów z chorobami skóry (na przykład: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry), w normie też są nasze hormony, powinien skłonić każdego do poszukiwań czynników zewnętrznych mających wpływ na naszą skórę.
Dieta na dobrą skórę
Dieta – musi być bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe-NNKT, sterole roślinne i witaminy, szczególnie z grupy A, C, B5 i E. Płyny muszą stanowić ważny jej składnik – 1,5 litra na dobę wystarcza. Płyny to wszystko, co wypijamy w ciągu dnia. Dobrze, żeby były urozmaicone: woda, soki, herbata, zupy, koktajle.
Skoro organizm funkcjonuje prawidłowo, dieta jest zrównoważona, aktywność fizyczna wystarczająca, to jak wygląda codzienna pielęgnacja naszej skóry? Może tutaj popełniamy błędy prowadzące do odwodnienia naszej skóry?
Zła pielęgnacja może zaburzyć barierę ochronną skóry.
Zacznijmy od mycia i demakijażu
Mydłom mówimy stanowcze NIE! Ich ph jest zasadowe (ph skóry jest kwaśne), powoduje rozszczelnienie membran lipidowych, przyczynia się do zaburzeń w warstwie rogowej naskórka, często powodując obrzęk korneocytów. Mówiąc prościej wypłukuje naturalne czynniki nawilżające, lipidowe i proteinowe.
Płyny micelarne TAK , dostosowane oczywiście do rodzaju skóry, są bardziej uniwersalne – zastępują mleczko do demakijażu i tonik.
Kremy – nieodpowiednio dobrane mogą wpłynąć negatywnie na naszą skórę, prowadząc do odwodnienia, które można wyeliminować. Kosmetolog dobierze optymalny krem do potrzeb twojej skóry.
Hydratację skóry zapewnią obecne w preparacie związki silne higroskopijne: gliceryna, glikole, kwas hialuronowy oraz składniki naturalnego czynnika nawilżającego – NMF: aminokwasy, mleczany i mocznik.
Pamiętaj, do utrzymania nawilżenia potrzebne są lipidy, które zapewnią transepidermalną utratę wody - TWEL.
Peelingi – zbyt często stosowane, zamiast poprawiać stan naskórka, wpływają na pogorszenie jego funkcjonowania.
Zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej stosowane z rozsądkiem nigdy nie doprowadzą do przestymulowania skóry.
Ważne !!!
Elastyczność skóry jest determinowana zawartością wody w warstwie rogowej. Walkę z odwodnienie skóry zawsze rozpocznij od uszczelnienia warstwy hydrolipidowej. Chroń skórę przed mrozem, wiatrem, promieniowaniem UV i przegrzewaniem, stosując odpowiednie kremy. Zbyt częste używanie wody i mydeł niszczy naszą skórę. Odpowiednia dieta to nawilżona skóra.
Czy wiesz, że…
- Kwaśny płaszcz skóry spełnia szereg funkcji, między innymi zabezpiecza organizm przed przenikaniem mikroorganizmów, szkodliwymi wpływami zanieczyszczonego środowiska, alergenami. Prawidłowo funkcjonujący powoduje również, że rozkład bakteryjnych substancji zawartych w pocie jest niewielki, dzięki czemu nie powstaje ostry, nieprzyjemny zapach ciał.
- Blisko 20% wody zawartej w naszym organizmie znajduje się w skórze, z czego 60-70% w skórze właściwej, zaś 13% właśnie w zewnętrznych warstwach naskórka. W normalnych warunkach pogodowych, w strefie klimatu umiarkowanego, z jego powierzchni odparowuje około 300 ml wody na dobę. Jeżeli z naskórka wyparowuje więcej wody niż dociera do niego z głębszych warstw skóry, ulega on nadmiernemu przesuszeniu. W efekcie tego niedoboru następują niekorzystne zmiany, takie jak zahamowanie jego odnowy, szorstkość a nawet pękanie.
- Niski poziom wilgoci w skórze powoduje poważne zakłócenia w jej funkcjonowaniu, m.in. degenerację struktur kolagenowych i elastynowych. W rezultacie skóra szybciej się starzeje. Pojawiające się z wiekiem zmiany w gospodarce wodnej prowadzą do widocznych tego oznak. Odwodniona skóra traci jędrność, naturalny połysk i zdrowy koloryt. Osłabia się jej napięcie, staje się wiotka, pojawiają się zmarszczki.