Sjesta to bardzo przyjemna rzecz. Szczególnie w upalne lato na hamaku pod osłoną drzew. Badania wskazują, że popołudniowa, krótka drzemka może przynieść korzyści dla naszej intelektualnej produktywności i zdrowia bez względu na porę roku. Może stąd w wielu biurowcach pojawiają się pokoje relaksu, gdzie po południu można znaleźć zaciszne miejsce z wygodnym fotelem lub kanapą na kilkuminutową drzemkę?
Dziadku, po co ta drzemka?
Obraz starszej drzemiącej osoby nie dziwi. To naturalne, że babcia lub dziadek po obiedzie zapadają na kilkuminutową drzemkę lub drzemki w ciągu dnia. Naukowcy twierdzą, że osoby powyżej 60 roku życia, które drzemały po południu, radziły sobie lepiej w testach poznawczych niż osoby, które nie drzemały. Wiele badań sugeruje, że popołudniowy sen może wyostrzyć umysł seniorów. W czasopiśmie General Psychiatry opublikowano chińskie badanie, które dotyczyło zarówno zdrowia fizycznego, jak i poznawczego wśród 2214 osób w wieku powyżej 60 lat mieszkających w dużych miastach w Chinach. Spośród nich 1534 regularnie drzemało po południu, a 680 nie. Badanie obserwacyjne wykazało, że drzemiący uzyskali „znacznie wyższe” wyniki w Mini Mental State Exam (MMSE), standardowym teście przesiewowym na demencję, który obejmuje ocenę umiejętności wzrokowo-przestrzennych, rozpiętości uwagi, rozwiązywania problemów, pamięci roboczej, świadomości lokalizacyjnej i płynności werbalnej. Według badań przeprowadzonych przez dr Lin Sun z Centrum Chorób Alzheimera i Powiązanych Zaburzeń w Szanghajskim Centrum Zdrowia Psychicznego i Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, drzemki wypadły szczególnie dobrze w ostatnich trzech kategoriach.
Dziecko i popołudniowa drzemka
Każda mama wie, że czas popołudniowej drzemki malucha to cudowny chwila wytchnienia. W czasie popołudniowego snu małe dziecko odzyskuje siły, a wiadomo, że dziecko wyspane jest znacznie pogodniejsze i chętne do aktywności niż zmęczone. Skutki braku drzemki są zawsze wyraźne. Maluch będzie okazywał więcej zdenerwowania a niej radości, gorzej radził sobie z problemami, wpadał w złość. Badacze z University of Colorado, Boulder twierdzą nawet, że chroniczny brak drzemek u 2,5-3 latków może być przyczyną problemów z nastrojem w starszym wieku.
Jak dowodzą badania popołudniowa drzemka może być też korzystna dla nastolatków. Dzieci, które w ciągu dnia mają czas na 30-60 minutową drzemkę, są szczęśliwsze, osiągają lepsze wyniki w nauce i są bardziej zrównoważone w swoich zachowaniach. Wystarczy, aby taka drzemka zdarzała się 3 razy w tygodniu i już będzie widać efekty. Ale z drugiej drzemka u nastolatka może też być wynikiem jego niewysypiania się. Warto się temu przyjrzeć bliżej, czy nastolatek śpi wystarczająco czasu w nocy. Więcej o śnie nastolatków tutaj.
Po co nam drzemka?
Coraz więcej badań wskazuje, że drzemka może być bardzo korzystna dla naszego zdrowia. Sen ma duży wpływ na zdolność uczenia się. Drzemka natomiast pomaga mózgowi odzyskać siły po wysiłku lub kiedy musiał radzić sobie z nadmiarem informacji. Podczas drzemki mózg usuwa niepotrzebne informacje z tymczasowych obszarów mózgu, aby przygotować je na wchłonięcie nowych. Obserwacje sugerują, że drzemanie świetnie poprawia nastrój, energię i produktywność, jednocześnie zmniejszając niepokój oraz napięcie fizyczne i psychiczne. Idealna, zdrowa drzemka to ta popołudniowa między 13.00 a 15.00. Powinna trwać 10-30 minut. Eksperci twierdzą, że popołudniowe drzemki przynoszą korzyści ludziom w każdym wieku. Drzemka świetnie usuwa plątaninę codziennych myśli czy myśli natrętnych. Krótka popołudniowa drzemka (nie dłuższa niż 30 min) może sprawić, że poczujesz orzeźwienie i gotowość do radzenia sobie z resztą dnia bez uczucia zmęczenia i w dobrym nastroju.
Ale uwaga! Dłuższe drzemki mogą być oznaką, że dana osoba nie śpi w nocy. Drzemka powyżej godziny może oznaczać, że ilość i jakość snu w nocy są niewystarczające. Problemy ze snem w nocy mogą mieć różne podłoże np. złe nawyki związane ze snem, przyjmowane leki. Każdy problem ze snem należy skonsultować ze specjalistą. Jak sugerują badania sen to zdrowie i trzeba o niego bardzo dbać!