Zacznijmy od początku. Każda komórka naszego organizmu ma określony „zakres obowiązków”, które musi wykonać podczas życia. Normalne komórki, dzielą się w uporządkowany sposób, wykonują swoją pracę, a kiedy są wyeksploatowane lub uszkodzone – umierają. W ich miejsce pojawiają się nowe komórki, czyli nowi pracownicy.
Co to takiego?
O nowotworze zaczynamy mówić w momencie, kiedy komórki zaczynają wymykać się spod kontroli swojemu pracodawcy, czyli organizmowi. Komórki nowotworowe ciągle rosną, ignorując sygnały organizmu o zahamowaniu proliferacji, unikają apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci i mają nieograniczony potencjał replikacyjny – ciągle tworzą nowe komórki. Kolonizują miejsca przeznaczone dla prawidłowych komórek, wypierając je z organizmu. Wtedy też zaczynają się problemy w tych częściach naszego ciała, w których rozpoczął się proces nowotworowy, czyli inwazja komórek nowotworowych.
Skąd biorą się takie komórki, dlaczego organizm nie pozbędzie się ich jeszcze na etapie „rozmowy kwalifikacyjnej”. Na te pytania od wielu lat próbują odpowiedzieć naukowcy z całego świata. Istnieje wiele teorii tłumaczących pojawienie się nowotworów w organizmie. Jedna z nich mówi o mutacjach genetycznych pojedynczych komórek, inna z kolei o czynnikach środowiskowych, na które jesteśmy narażeni każdego dnia.
Nowotwór, nowotworem, ale co to jest ten rak?
Rak to też nowotwór, tylko że ten złośliwy. Rozwija się tylko z komórek nabłonka, który wyściela nasze narządy. Może naciekać na okoliczne tkanki i przerzutować do innych odległych narządów.
Jak zatem możemy walczyć z wewnętrznym wrogiem?
Profilaktyka! To najlepsze lekarstwo na nowotwór każdego rodzaju. Badania kontrolne umożliwiają wykrycie nawet niewielkiej populacji nieprawidłowych komórek. Wykrycie nowotworów we wczesnym etapie inwazji na organizm umożliwia całkowite wyleczenie.
Rozmawiajmy ze swoim organizmem, badajmy się regularnie, nie pozwólmy skolonizować naszych organizmów komórkami nowotworowymi. Przejmijmy kontrolę nad nieposłusznymi komórkami.
Nie wiesz jakie badania zrobić?
Jesteś kobietą – zacznij od wizyty u ginekologa – zrób cytologię, USG narządów rodnych oraz USG piersi. Ja cytologię oraz USG piersi robię raz w roku, zawsze na Dzień Kobiet – a Ty robisz sobie jakiś prezent z okazji Dnia Kobiet? Dlaczego piszę akurat o wizycie u ginekologa? Jak wynika ze statystyk kobiety najczęściej chorują na nowotwory piersi – 22,2 % wszystkich zachorowań na nowotwory.
Jesteś mężczyzną – zadbaj o swoją męskość – zbadaj poziom PSA we krwi – to nic nie boli. 17,4 % wszystkich nowotworów, na które chorują panowie to nowotwory złośliwe gruczołu krokowego. Zaraz po Dniu Kobiet 9 marca jest Dzień Mężczyzny może to dobra okazja, aby sprezentować swojemu Mężczyźnie pakiet badań diagnostycznych?
Dbajmy o siebie i swoich najbliższych
Obecnie Ministerstwo Zdrowia prowadzi 3 profilaktyczne programy badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego dla kobiet i mężczyzn w wielu 55-64 lata – kolonoskopia, raka piersi dla kobiet w wieku 55-69 lat – mammografia oraz raka szyjki macicy dla kobiet od 25 do 59 lat – cytologia. Wszystkie te badania są bezpłatne, wystarczy pójść do lekarza rodzinnego i zapytać, gdzie w Twoim mieście wykonywane są takie badania.