Zbliżają się dni wiosenne przepełnione słońcem, każdy kto ma nawracające problemy z przebarwieniami i nie tylko, powinien zaopatrzyć się w kremy przeciwsłoneczne zawierające filtry chemiczne i fizyczne. Na rynku jest ich całe mnóstwo, warto jednak zwrócić uwagę, aby dostosowane były do fenotypu naszej skóry i innych problemów skórnych, które obecnie mamy. Nie używajmy kremów uniwersalnych.
Dlaczego?
Skóra trądzikowa będzie wymagała innych substancji niż ta, która jest bardzo wrażliwa, sucha. Inne produkty skierowane są do skór ze skłonnością do przebarwień, kobiet w ciąży, czy w okresie menopauzy. Skóry naczyniowe i te z trądzikiem różowatym mają specjalnie dedykowane kremy z obecnością substancji aktywnych dla nich wskazanych. Nie zapomniano o maluszkach dla nich również dedykowane są odpowiednie preparaty. Ich skóra wymaga szczególnej ochrony.
Barwnik, który powoduje zmiany pigmentacyjne na naszej skórze.
Melanina syntetyzowana jest w melanosomach i transportowana do melanocytów, komórek obecnych w naszej skórze w warstwie podstawnej naskórka. Proces ten możliwy jest dzięki enzymowi o nazwie tyrozynaza. Co aktywuje enzym? Z czego wynikają osobnicze różnice w aktywacji melanogenezy – procesu wyrzutu melaniny?
Regulacja melanogenezy jest uwarunkowana wpływem czynników fizycznych i biochemicznych.
Fizyczne to: promieniowanie ultrafioletowe(słońce, solarium), pH skóry, temperatura, ucisk. Do czynników biochemicznych zaliczamy cytokiny, hormony, leki – uspokajające, moczopędne, hormonalne, antybiotyki oraz zioła. Zioła stosowane regularnie to też leki!
Osobnicze właściwości to ilość i wielkość melanocytów oraz rodzaj wydzielanej melaniny.
Każdy długotrwający stan zapalny skóry aktywuje melaninę. Usuwanie zmian trądzikowych – wyciskanie, wygniatanie bez uprzednio przygotowanej skóry do tego rodzaju oczyszczania spowoduje przebarwienie.
Nie korzystaj z kąpieli słonecznych podczas terapii leczniczych, a jeżeli bardzo chcesz, stosuj regularnie kremy z filtrami.
W czasie ciąży unikaj kąpieli w pełnym słońcu. Umiarkowane korzystanie nie zagrozi ani tobie, ani dziecku.
Pamiętaj!
Melanina raz wyrzucona do komórek naskórka już tam zostaje. Nie cofnie się, ale w procesie przebudowy naskórka ulegnie usunięciu. Stosowanie kremów z apteki z filtrem fizycznym i chemicznym od pierwszych dni słonecznych zabezpieczy Cię nie tylko przed niechcianymi przebarwieniami, ale także utrzyma odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
Przed ekspozycją na słońce unikaj w pożywieniu: kopru, selera, dziurawca i arcydzięgla. Szczególnie ważna jest świadomość stosowanych leków, ziół i olejków( bergamotowy).Niektóre bowiem przyczyniają się do reakcji fototoksycznych pod wpływem promieniowania UV.
Naskórek złuszcza się cyklicznie – średnio jedna warstwa w okresie około miesiąca. Jeśli chcesz pozbyć się przebarwień to przez okres co najmniej 6 miesięcy musisz stosować preparaty przyspieszające naturalne procesy złuszczania naskórka. Preparaty te będą również blokowały wyrzut melaniny, co zapobiegać będzie nowym przebarwieniom. Substancje, które powinny znaleźć się w kremach: arbutyna, retinol lub jego sole, kwas kojowy, witamina C, kwas azelainowy. Prawidłowo stosowane, razem z ochroną przeciwsłoneczną nawet w okresie słonecznym nie spowodują zmian pigmentacyjnych na Twojej skórze.
Idealnym było by zastosować terapię z zakresu kosmetologii lub medycyny estetycznej( kwasy, lasery, mikrodermabrazja, peelingi zawierające substancje naturalne).
Ważne!
Nakładanie kremów z filtrami musi wiązać się z pewnymi zasadami, żeby ich stosowanie miało sens. Nakładamy je 30 minut przed ekspozycją na słońce.
Przestrzegamy ilości narzuconej przez producenta, mniej więcej płaska łyżeczka na twarz – w innym wypadku wasza ochrona nie jest pełna.
W przypadku spocenia lub kąpieli powtórz aplikacje co dwie godziny.