Lato sprzyja spacerom, kąpielom słonecznym i wodnym. Skóra wystawiona na działanie tych czynników wymaga od nas odpowiedniej pielęgnacji. O profilaktyce i stosowaniu odpowiednich preparatów pisałam w poprzednim artykule.
Kiedy dochodzi do uszkodzenia warstwy ochronnej skóry?
Co zatem, kiedy zbyt długo przebywamy na słońcu i zauważymy przesuszenie, łuszczący się naskórek, zaczerwienienie, świąd, czy obrzęk? Pamiętaj, że uszkodzenie naskórka może również wystąpić na skutek zbyt długiego przebywania w wodzie. Kiedy dochodzi do uszkodzenia warstwy ochronnej skóry, czyli płaszcza hydrolipidowego, należy w pierwszej kolejności uzupełnić te niedobory stosując preparaty dostępne w aptece.
Pytaj zawsze o kremy, emulsje mające skład barierowy. Do mycia tak podrażnionych skór stosuj dostępne na rynku żele i emulsje o pH fizjologicznym, zawierające dodatkowo substancje lekko natłuszczające. Nie wiesz jakie, zapytaj o te, których używają osoby dotknięte atopią. Nie stosuj mydła!!! Jeśli już musisz, użyj syndetu, który maksymalnie będzie zawierał w swym składzie 10% mydła. Syndety są bardzo przyjazne dla skóry.
Kolejność postępowania po opalaniu
- Spłucz ciało letnią wodą lub umyj preparatem z substancjami lekko natłuszczającymi.
- Zastosuj krem, emulsję (after sun) posiadające w swoim składzie niektóre z tych substancji: mocznik 2%, kwas hialuronowy, glicerydy, alantolinę, enoxolon, witamina PP, skwalen, aloes
glinko biloba, glicerynę, masło shea lub inne substancje lipidowe. - Intensywne nawilżanie i delikatne natłuszczanie należy stosować około 2-3 tygodnie po kąpielach słonecznych i w każdym innym przypadku, kiedy skóra utraciła chwilowo zdolność do samodzielnej ochrony.
- Kiedy zauważysz łuszczący się naskórek, wykonaj delikatny peeling, następnie nałóż grubą warstwę kremu, emulsji lub balsamu. Pamiętaj, aby czynność tą wykonać nie później niż 5 minut po wyjściu spod prysznica lub wanny.
- Odpowiednia dieta, bogata w kwasy omega 3 i 6, mikro i makroelementy pomoże w szybkim odzyskaniu fizjologicznej bariery ochronnej.
Co kiedy przesadziłeś z opalaniem i masz poparzoną skórę?
Skóra piecze, jest zaczerwieniona, może pojawić się wysypka skórna. To powinno cię zaniepokoić. Musisz zejść ze słońca. Kojąca mgiełka po opalaniu pozwoli złagodzić dolegliwości związane z pieczeniem podrażnionej skóry. Zastosuj Phantenol! W przypadku wysypki zastosuj calcium z kwercytyną, leki przeciwświądowe i przeciwalergiczne.Uzupełniaj płyny i smaruj skórę preparatami nawilżająco-regenerującymi.
Przebywanie na słońcu może być przyczyną pojawienia się opryszczki. To wynik przegrzania
Użyj preparatów zawierających acyklowir.
Włosy na pewno będą wymagały dodatkowych nawilżająco-regenerujących zabiegów pielęgnacyjnych. Zastosuj odpowiednie szampony i maski z keratyną i kwasem hialuronowym, aloesem i witaminą E.
Brak poprawy powinien Cię skłonić do konsultacji dermatologicznej.