Trądzik, wiemy o nim dużo. W sieci znajdziemy mnóstwo treści dotyczących przyczyn powstania, leczenia, cennych rad na blogach i forach. Każdy radzi, co jest najlepsze, co stosować, czego unikać, do jakiego lekarza się udać. Tak naprawdę warto czytać, mieć wiedzę, ale należy pamiętać, że każda skóra jest inna i nie wszystko, co przeczytamy musi odnosić się do nas samych.
Jak rozwija się trądzik?
Pierwsze objawy to nadmiernie przetłuszczająca się skóra, zatkane pory, kilka zaskórników. Zablokowane ujścia gruczołów łojowych sprzyjają gromadzeniu się sebum, które nie mogąc wypłynąć z kanału staje się pożywką dla Propionibacterium acnes. Pozbawione tlenu bakterie rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Z zaskórników rozwijają się pryszcze przyjmując postać grudek i krostek. W ciężkich przypadkach trądziku pojawiają się guzki i torbiele.
Co robić, kiedy pojawią się na skórze pierwsze objawy trądziku?
Ten etap powinien nas skłonić do zakupu preparatów do pielęgnacji skór tłustych, trądzikowych. Są to najczęściej żele do mycia twarzy, które w zależności od stopnia przetłuszczania się skóry stosujemy raz lub dwa razy w ciągu dnia.
Po umyciu i wysuszeniu twarzy nakładamy krem do cery tłustej.
Co te preparaty mają na celu?
Kremy i żele redukują poziom wydzielania sebum, usuwają martwe komórki naskórka. Działają antybakteryjnie, łagodząco i zapobiegają powstawaniu przebarwień często występujących przy trądziku.Wspomagają regenerację naskórka, dbają o właściwy stan nawilżenia skóry !!!
To podstawowa pielęgnacja dla każdej skóry z problemami trądzikowymi.
Najczęściej popełniane błędy, nasilające trądzik
1. Zaniedbywanie odpowiedniej pielęgnacji – brak czasu, brak wiary w skuteczność terapii, lenistwo.
2.Zbyt późna reakcja na pogarszający się stan skóry – samo minie.
3. Ciężki makijaż kamuflujący trądzik pogłębia zmiany – staraj się, aby w domu skóra mogła odpocząć, dotlenić się.
4. Wygniatanie zaskórników – sprzyja rozrostowi zmian, nadkażeniom.
5. Częste peelingi, nadmierne suszenie, brak nawilżenia powodują uwrażliwienie, silne zaczerwienienie skóry.
Co zrobić, żeby zminimalizować uciążliwości związane z trądzikiem?
1. Używać jednorazowych ręczników do wycierania twarzy, szczególnie tej z nadkażeniami bakteryjnymi.
2. Stosować podkłady, które nie zapychają porów, nie tworzą okluzji na twarzy. Przybory do makijażu powinny być jednorazowe w przypadku zmian ropnych.
3. Stosując antybiotykoterapię, pamiętaj o probiotykach!
4. Podczas leczenia syntetyczną pochodną witaminy A ( (stereoizomer kwasu all-trans-retinowego) dokładnie zapoznaj się z ulotką i przestrzegaj zaleconych badań.
5. Przetłuszczjące się włosy, zmiany na skórze głowy sprzyjają rozrostowi drożdżaków, które nasilają trądzik.Stosuj specjalistyczne szampony!!!
6.Pamiętaj, że nawet tłusta skóra musi być odpowiednio nawilżona.