Odwieczne pytanie – co było pierwsze jajo czy kura? Bez obaw, nie będzie długiego filozoficznego wywodu. Już wkrótce Wielkanoc, więc na cześć wielkanocnej tradycji święcenia jaj, przyjmijmy, że pierwsze było jajo. No właśnie, co z tym jajkiem? Zdrowe, niezdrowe, jeść, nie jeść, a jeśli jeść, to ile, i co ma w środku?
Jajko w menu człowieka od zarania wieków
Niewątpliwie spożywanie jaj było przysmakiem ludzi pierwotnych. Podejrzewam, że przemieszczając się po sawannie natykali się na gniazda ptaków, z których podkradali jaja i chętnie, na wyścigi, wciągali zawartość na surowo. Potem, w kolejnych wiekach musiało być łatwiej, kura w obejściu i jajka na miejscu. Odkąd pamiętam moja prababcia jadła jajka, duże ilości jajek, w różnej postaci, nie przejmowała się cholesterolem i innymi teoriami, które co jakiś czas pojawiały się na temat spożywania jaj. Dożyła sędziwego wieku, bez większych problemów zdrowotnych. Ja natomiast, jedząc jajka byłam w ciągłym stresie. Powód? XX-wieczna teoria, że jaja szkodzą, podnoszą zły cholesterol i mają wpływ na rozwój chorób układu krążenia. Na szczęście ta teoria i inne na temat jaj upadły.
Jedzenie jaj nie ma wpływu na choroby układu krążenia
Coraz więcej badań wskazuje, że jedzenie nawet dużej ilości jaj, powyżej 12 tygodniowo, nie ma wpływu na rozwój chorób układu krążenia. W 2018 roku, australijscy badacze udowodnili, że spożycie jaj nie stwarza większego ryzyka zachorowania nawet dla osób ze stanem przedcukrzycowym i cukrzycą typu 2, które zazwyczaj mają podniesiony poziom cholesterolu LDL (tego złego). Jak wyjaśniają naukowcy mimo, że jaja są bogate w cholesterol, konsumpcja jaj ma niewielki, małoistotny wpływ na poziom cholesterolu we krwi ludzi, którzy je jedzą.
Jajko, co masz w środku?
Można z całą odpowiedzialnością zaryzykować stwierdzenie, że jajko to pokarm życia. Ma prawie wszystko, co nasz organizm potrzebuje i lubi, brak mu tylko błonnika i witaminy C. Jaja to źródło białka (znajduje się on zarówno w białku jak i w żółtku). Białko jaja charakteryzuje się najwyższą wartością biologiczną i uznawane jest za wzorcowe w badaniach porównujących wartość białek innych produktów. Są źródłem wielu witamin m. in. A, E, D, K oraz B2, B9 i B12, kwasu pantotenowego oraz składników mineralnych: fosforu, potasu, wapnia, żelaza, cynku i magnezu, selenu i jodu, lecytyny i luteiny, która jest stosowana w profilaktyce chorób siatkówki oka.
Jajko przed sesją egzaminacyjną
Przed egzaminem (i nie tylko) nasz mózg potrzebuje dobrego odżywiania. Aby usprawnić koncentrację i pamięć naukowcy polecają spożywanie lecytyny. Dość spore jej ilości znajdują się właśnie w kurzym jajku. Lecytyna buduje błony komórkowe wszystkich komórek organizmu, a w znacznych ilościach występuje w mózgu, wątrobie i nerkach. W organizmie lecytyna jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu cholesterolu, przyczyniając się do poprawy stosunku cholesterolu HDL i LDL. Lekarze pediatrzy często zalecają włączenie jajek do menu maluchów właśnie ze względu na lecytynę i jej doskonały wpływ na rozwijający się mózg.
A jednak jajka nie dla wszystkich
Alergia na białka jaja kurzego stanowi jedną z najczęstszych alergii występujących u dzieci. Jej przyczyną są głównie owomukoid i owoalbumina (substancje białkowe zawarte w białku). Właściwości alergizujące jaja możemy obniżyć o ponad 75% poprzez gotowanie i smażenie. Ale jeśli ktoś ma stwierdzoną alergię na białko jajka, lepiej je jednak wykluczyć ze swojej diety.
Jajko jajku nierówne
Skład jajek może się różnić ze względu na rodzaj chowu oraz rasę kur. Ważne, aby wybierać jaja z chowu ekologicznego i zwracać uwagę na sposób ich przechowywania, nie dopuszczając do skażenia mikrobiologicznego.
Ile jajek spożywać ?
Zgodnie z zaleceniami dietetyków, dzieci powinny spożywać od 4-5 jaj tygodniowo, dorośli 3-4 tygodniowo, ale biorąc pod uwagę badania, większa ilość też nie zaszkodzi.