Ponad miliard ludzi na świecie choruje na nadciśnienie, w Europie nawet 45% populacji. Choroba ta powoduje do 18% zgonów. Po przekroczeniu 55 roku życia choruje co druga osoba. W Stanach Zjednoczonych na leczenie nadciśnienia wydaje się ponad 75 miliardów dolarów rocznie.
Może nie powodować objawów
Nadciśnieniu przez wiele lat mogą nie towarzyszyć żadne objawy. Te, które się pojawiają, są mało charakterystyczne: bóle głowy – zwykle z tyłu głowy, zawroty głowy, szumy w uszach, zaburzenia widzenia, omdlenia, kołatania serca, bezsenność. Nieleczone nadciśnienie może być przyczyną zawału serca, udaru mózgu, utraty wzroku, choroby nerek, tętniaka aorty oraz otępienia.
Jak wykryć nadciśnienie?
Nadciśnienie tętnicze diagnozuje się, jeśli u pacjenta w dłuższych odstępach czasu utrzymuje się ciśnienie powyżej 140/90 mmHg. Wzrost ciśnienia z wiekiem jest jednak zjawiskiem normalnym i jego nadmierne obniżanie u osób starszych mija się z celem, ponieważ może dochodzić do osłabienia, zawrotów głowy, a nawet omdleń. Dla 60-80 latków optymalne wydaje się utrzymywanie ciśnienia poniżej 150/90 mmHg. Ciśnienie powyżej 180/110 wymaga intensywnego obniżania, ponieważ może spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych: mózgu, serca, aorty, nerek i oczu.
Czy musimy chorować?
Pocieszające jest, że mamy spory wpływ na nasze ciśnienie. Zanim zaczniemy garściami łykać tabletki, warto jest się zastanowić, czy nasz styl życia oraz dieta nie przyczyniają się do rozwoju choroby. Zwróćmy uwagę na ilość soli w pożywieniu, która nie powinna przekraczać 6 gramów na dobę. Szczególnie konserwy, słone przekąski czy fast foody zawierają jej zbyt wiele. Otyłość, nadmierne spożycie alkoholu (powyżej 20g czystego alkoholu na dobę), palenie tytoniu i zbyt mała ilość snu również znacząco zwiększają ryzyko choroby. Regularne ćwiczenia takie jak szybki spacer, jazda na rowerze czy pływanie w połączeniu z dietą zawierającą kilka porcji warzyw i owoców dziennie (np. dietą śródziemnomorską) mogą nas uchronić przed nadciśnieniem i jego poważnymi konsekwencjami.
Dbajmy o siebie. Nadciśnienie to jedna z chorób, w której nasz styl życia odgrywa kluczowe znaczenie. Pamiętajmy, że w przypadku zdiagnozowania nadciśnienia przewidywana długość życia maleje o 5 lat.