Wirusowe zapalenia wątroby typu B i C powodują na całym świecie około 1,4 miliona zgonów rocznie, wśród ponad 300 milionów osób zakażonych. Jest to druga na świecie po gruźlicy najczęstsza przyczyna śmierci z powodu chorób zakaźnych. Prawie 10 razy więcej osób jest zainfekowanych wirusem zapalenia wątroby niż wirusem HIV. Wirusowemu zapaleniu wątroby można zapobiegać i można go leczyć. Mimo tego około 80% osób cierpiących na WZW na świecie nie ma dostępu do odpowiednich metod zapobiegawczych, diagnostycznych i leczniczych.
HBV
Wirusowe zapalenie wątroby typu B spowodowane jest zakażeniem wirusem HBV. Może prowadzić do przewlekłego zapalenia i narażać pacjenta na ryzyko śmierci z powodu marskości wątroby i raka wątroby. Rocznie na świecie na WZW B umiera około 900 tys. osób. Zakażenie może nastąpić w czasie porodu (wirusem matki), a także przenosi się przez krew (np. podczas zakłucia igłą lub zranienia innym niesterylizowanym, zainfekowanym narzędziem wielorazowego użytku), ślinę, wydzielinę z pochwy i nasienie. Gotowanie nie niszczy wirusa. Może on przetrwać poza organizmem człowieka nawet przez 7 dni. Zakażenie w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym w 95% prowadzi do zapalenia przewlekłego, które u tych osób w wieku dorosłym w 20-30% przypadków jest powodem marskości lub raka wątroby.
U niektórych chorych w ostrym okresie choroby występuje żółtaczka, ciemne zabarwienie moczu, ból brzucha, pojawiają się nudności, wymioty i silne osłabienie, trwające przez kilka tygodni. Większość chorych nie ma jednak żadnych objawów, mogą dowiedzieć się o chorobie po wielu latach, gdy wątroba jest już poważnie uszkodzona. Nie ma specyficznego leczenia ostrego WZW B, natomiast zagrażająca rozwojem marskości lub raka wątroby infekcja przewlekła może wymagać zastosowania leków przeciwwirusowych.
Rodzice szczepcie swoje dzieci
Szczepionka chroni przed rozwojem choroby w 98-100%. Noworodek powinien być zaszczepiony w czasie pierwszych 24 godzin po porodzie. Od 1982 r. na świecie zastosowano już ponad miliard dawek szczepionki przeciwko HBV. Ponad 84% noworodków na świecie jest obecnie szczepionych, co powoduje znaczny spadek zachorowalności na WZW B .
HCV
Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest spowodowane infekcją wirusem HCV. WZW C jest jedną z głównych przyczyn rozwoju raka wątroby. Rocznie z powodu marskości i raka wątroby wywołanych infekcją HCV umiera na świecie około 400 tys. osób. Zakażenie może przenosić się przez krew, podczas porodu i podczas kontaktów seksualnych.
Choroba w początkowym okresie u 80 % chorych nie wywołuje żadnych objawów i może dać o sobie znać dopiero po wielu latach od infekcji. U pozostałych 20% pacjentów mogą wystąpić: żółtaczka, ciemne zabarwienie moczu, gorączka, osłabienie, nudności, wymioty, ból brzucha i bóle stawów. Na razie nie ma skutecznej szczepionki przeciwko HCV, prace nad nią wciąż trwają, jednak leki przeciwwirusowe mogą wyleczyć ponad 95% osób chorych na przewlekłe WZW C. Szacuje się, że w 2017 roku na świecie żyło ponad 70 milionów osób zainfekowanych wirusem HCV, z czego tylko 19% wiedziało o zakażeniu, a leczeniu zostało poddanych zaledwie 5 milionów chorych. Dostępność leków jest wciąż ograniczona, głównie ze względu na ich koszt.
Szalone wakacje
Uważajcie podczas wyjazdów do krajów, w których opieka medyczna stoi na niższym poziomie niż w Europie. Raczej nie polecam golenia się brzytwą u fryzjera w Indiach lub robienia sobie tatuażu na wyspach Pacyfiku przez lokalnego szamana. Zdrowy rozsądek przedłuża życie.