Kiedy zbliża się okres, gdy chłód na dworze zmusza nas do włączenia ogrzewania w domu, to sygnał, aby w sposób szczególny obserwować swoją skórę i to nie tylko tę na twarzy. Nagłe zmiany temperatur na zewnątrz, wiatr, mróz powodują, że cieńsza w tym okresie warstwa lipidowa, przepuszcza więcej wody, przez co skóra odwadnia się i jest narażona na przesuszenie oraz podrażnienie.
Na szczególną uwagę w tym okresie zasługują skóry wrażliwe, naczyniowe, z atopowym zapaleniem, a także te, które mają jakikolwiek problem dermatologiczny.
Nie znaczy to, że o prawidłowo funkcjonujące skóry nie należy zadbać i pozostawić je bez kontroli.
Kiedy powinniśmy zareagować i na jakie zmiany zwrócić uwagę?
Nadmierne wysuszenie, swędzenie, łuszczenie się naskórka, szybsza niż do tej pory skłonność do podrażnień, poszerzone, popękane naczynia, wzmożone napięcie na skórze, to oznaki, że dzieje się coś nie tak. Jeśli do tej pory wszystko było prawidłowo, należy zweryfikować dotychczasową pielęgnację.
Jakie preparaty najlepiej stosować w okresie jesienno-zimowym?
Przede wszystkim należy zawsze mieć na uwadze to o pielęgnacji jakiej skóry mówimy. Najtrudniej w tym okresie odnajdą się skóry wykazujące tendencje do przesuszania się.
W tym przypadku wybieramy do codziennej pielęgnacji kremy tłuste i półtłuste, tak, aby ograniczyć TEWL- transepidermalną utratę wody. Bogata konsystencja i wysokiej jakości lipidy zapewnią naturalną regenerację zewnętrznych warstw naskórka, która stanowi ochronną warstwę izolacyjną.
Skóry wrażliwe i naczyniowe chronimy specjalistycznymi preparatami zawierającymi oprócz substancji łagodzących podrażnienia, substancje wzmacniające naczynia.
Skóry tłuste radzą sobie całkiem nieźle w okresie jesiennym. Zima może być problemem. Warto wtedy siegnąć po zimowe kremy nawilżające, one zawsze zawierają niewielką ilość lipidów niekomedogennych – nie powodujących zatykania porów.
Osoby mające skóry normalne zachęcam do stosowania w okresie jesieni i zimy kremów z biolipidami. Pamiętaj o skórze dłoni, ust i oczywiście o bardzo cienkiej skórze wokół oczu!!!
Stosuj pomadki ochronne, kremy odżywcze, a skórę wokół oczu zabezpiecz kremem półtłustym.
Kiedy zauważysz, że skóra na nogach zaczyna się łuszczyć – zainwestuj w balsam odżywczy do ciała.
Ważne !!!
W okresie zimy nie należy stosować kuracji wysuszających , chyba że to konieczne i celowe. Unikać powinniśmy gorących kąpieli, szczególnie przed wyjściem z domu.
Zaleca się stosować odżywcze balsamy do ciała.
Pamiętaj o nakryciu głowy, naskórek na skórze głowy też musi być chroniony. Chroń skórę przed słońcem.
Zimą, skupiając się na ochronie przed mrozem i wiatrem, zapominamy o ochronie przed słońcem. Śnieg, odbijając promienie UV potęguje ich niekorzystny wpływ na skórę. Jest to szczególnie niekorzystne w przypadku wrażliwej cery naczyniowej, jasnej karnacji ze skłonnością do przebarwień. Stosujmy kremy z filtrem przez cały rok.
Dieta
Na zakończenie warto wspomnieć o diecie. Jesienią i zimą powinna być szczególnie bogata w kwasy omega 3 i 6, witaminy A, E, D, C, K, kwas foliowy, witaminy z grupy B, wapń, magnez, żelazo i cynk, skwalen.