Coraz więcej kobiet cierpi z powodu nadmiernego wypadanie włosów. Wiek nie ma tu znaczenia. Zarówno młode jak i starsze panie, skarżą się na utratę włosów. Oczywiście u każdej z nich problem wypadania może mieć inne podłoże. U kobiet w młodszym wieku może wiązać się ze dużą ilością stresu, problemami endokrynologicznymi, przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej, czy stanem po porodzie. U starszych pań nadmierne wypadania włosów zazwyczaj związane jest z okresem menopauzy i zmianami hormonalnym, które zachodzą w organizmie. Bez względu na przyczynę, nadmierna utrata włosów jest dla kobiet olbrzymim problemem zarówno estetycznym jak i emocjonalnym.
Dlaczego włosy wypadają garściami?
Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć, jest to złożony proces. Istnieją różne rodzaje łysienia, ich przyczyny są inne, sposób leczenia i rokowania również się różnią. Jest też różnica między wypadaniem włosów a łysieniem. Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym obejmującym utratę 70-100 włosów dziennie. Łysieniem zaś określamy długotrwałe, nadmierne (przekraczające 100 włosów/dobę), tu można też mówić o nadmiernym wypadaniu włosów.
Podsumowując, mamy dwa rodzaje łysienia: bliznowaciejące (wytworzenie blizny obejmuje zniszczenie mieszka włosowego i odrost włosów) i niebliznowaciejące (tu nie dochodzi do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego i uzyskanie odrostu jest możliwe).
Zajmijmy się tym drugim i jego przyczynami, gdyż to coraz bardziej powszechny już problem.
Spowodowane może być poprzez: stosowanie chemioterapeutyków, zatrucie metalami ciężkimi, porodem, wstrząsem emocjonalnym, zabiegiem operacyjnym, anemią, przyjmowaniem niektórych leków, zaburzeniami funkcji tarczycy, przewlekłym stresem, zmianami hormonalnymi, przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych dłużej niż rok, nadciśnieniem, cukrzycą, otyłością i innymi.
W zależności od typu łysienia lub nadmiernego wypadania włosów stosuje się odpowiednie leczenie farmakologiczne, czasami również psychoterapię i działania zewnętrzne.
Leczenie nadmiernego wypadania włosów
Bez względu na przyczynę, nadmierna utrata włosów jest dla kobiet olbrzymim problemem zarówno estetycznym jak i emocjonalnym. Niestety trzeba powiedzieć sobie jasno: leczenie nie jest proste i wymaga znalezienia zarówno przyczyny jak i dobrania metody, która będzie skuteczna w danym przypadku. Na początku można spróbować preparatów aptecznych, spojrzeć na siebie oczami terapeuty i zastosować proste techniki relaksacyjne, czy zastanowić się nad zmianą antykoncepcji i skonsultować to z ginekologiem. Jednak, kiedy problem przybiera na sile, warto skorzystać z rad lekarza dermatologa czy lekarza medycyny estetycznej, który w zależności od typu łysienia zastosuje się odpowiednie leczenie farmakologiczne, poleci psychoterapię i działania zewnętrzne, a także zabiegi, które mogą przynieść pożądany efekt.
W terapii nadmiernego gubienia włosów ważne jest poznanie przyczyny, stanu skóry i innych czynników. Powinniśmy dążyć do jej wyeliminowania, choć często jest to trudne i czasochłonne.
Każdy przypadek jest inny i terapia i zabiegi powinny być dobierane indywidualnie. Z obserwacji lekarzy medycyny estetycznej wynika, że dla wielu dobrym rozwiązaniem jest łączenie kilku metod. Najczęściej polecane są zabieg z wykorzystaniem PRP osocza bogatopłytkowego, mezoterapii w połączeniu z karbolsyterapią, oraz zabieg z komórkami regeneracyjnymi.
Przerwać błędne koło
Moment, kiedy włosy zaczynają odrastać i pacjent widzi efekty jest bardzo istotny w terapii. Stres związany z nadmiernym wypadaniem włosów i wizją utraty włosów zaczyna spadać. Ten moment to „zatrzymaniem błędnego koło”, które wygląda tak: stres – wypadanie włosów, kolejny stres, że wypadają włosy – włosy wypadają i tak w kółko. Warto to przerwać i spróbować z możliwości ratowania włosów, które oferuje nam współczesna medycyna i uzbroić się w cierpliwość i konsekwencję.