Kolagen jest jednym z elementów budujących skórę. Dba o jej właściwe nawilżenie oraz elastyczność. To on ma zdolność utrzymania wody i nie pozwala naszej skórze tak szybko pokrywać się zmarszczkami. Dzięki niemu komórki skóry odnawiają się i regenerują. Ważny jest również dla naszych ścięgien, kości, stawów, rogówki oka. Dla mniej wtajemniczonych kolagen to białko, które stanowi ochronę narządów wewnętrznych takich jak nerki, wątroba, żołądek. Kolagen pokochała medycyna estetyczna.
Kolagen w teorii
W medycynie regeneracyjnej i medycynie estetycznej stosowany jest od lat. Dlaczego? Bo dzięki niemu uzyskujemy stosunkowo szybki i dość długi efekt, bo aż do 14 miesięcy. W tym momencie warto przypomnieć, że nasz organizm sam wytwarza włókna kolagenowe i regularnie jej wymienia i odbudowuje. Tak dzieje się kiedy metrykalnie jesteśmy młodzi. Wraz z upływem lat zdolność ta zmniejsza się. Ale czas to nie jedyny wróg kolagenu. Niszczą go również inne czynniki jak stres, nadmierna aktywność fizyczna, choroby oraz długotrwałe przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony. Braki kolagenu obserwować możemy nie tylko w skórze, która robi się pomarszczona, odwodniona i ziemista, ale również w stawach (zesztywnienie stawów, bóle kręgosłupa). Jednym słowem kolagen jest nam potrzebny i z wiekiem powinniśmy go uzupełniać.
Kolagen w medycynie estetycznej
Zatrzymajmy się na aspektach medycyny estetycznej. Kolagen to jeden z doskonałych zabiegów odmładzających. Można stosować go zapobiegawczo już od 26 roku życia, a w starszym wieku, jako przywracający elastyczność i młodość skórze.
Do zabiegów medycyny estetycznej wykorzystuje się preparaty kolagenowe. Są one zazwyczaj podawane podskórnie cienką igłą w bardzo małych dawkach, w ściśle określonym schemacie na wyznaczonym obszarze skóry. Zabieg jest krótki, trwa około godziny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.
Zabieg kolagenowy doskonale sprawdza się przy wszelkich problemach wynikających z wiotkości skóry, pomaga walczyć z rozstępami i bliznami. Świetnie niweluje przebarwienia. Aby efekt był zadawalający, całkowita kuracja powinna składać się z 2 do 4 zabiegów w zależności od stanu skóry pacjenta i zaleceń lekarza, który będzie wykonywał zabieg.
Jak w każdym leczeniu, także w zabiegach medycyny estetycznej na efekty trzeba chwilę poczekać. Zazwyczaj rezultat po zabiegu kolagenowym widoczny będzie już po 7 dniach, utrzyma się od 12-14 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy rodzaj skóry i każdy pacjent inaczej reaguje na upływ czasu. Dlatego zabieg ten warto powtórzyć po około roku.