Akupunktura jest metodą leczenia wywodzącą się ze starożytnej Medycyny Chińskiej. Jej skuteczność i bezpieczeństwo budzi duże zainteresowanie medycyny zachodniej. Coraz więcej badań dostarcza dowodów na jej skuteczne działanie w różnych stanach chorobowych, nie tylko bólowych. Lekarze europejscy chętnie również włączają akupunkturę do swojej praktyki jako wsparcie konwencjonalnego leczenia.
Fiszka z historii
Nazwa akupunktura pochodzi z języka łacińskiego i dosłownie „wkłuwanie igieł” – łac. „acus” – igła i „punctura” – (u)kłucie. W języku chińskim nazwa składa się z dwóch znaków, które oznaczają metalową igłę i ogrzewanie, lub przyżeganie za pomocą ziół bylicy pospolitej (łac. artemisia vulgaris). Takie zestawienie znaków wskazuje na to, że do stymulacji punktów akupunkturowych wykorzystuje się nie tylko igły. Akupunktura wywodzi się z dalekowschodnich systemów medycznych, zwanych potocznie Medycyną Chińską. Warto podkreślić, że Medycyna Chińska jest spójnym, pełnym, zamkniętym systemem medycznym, obejmującym specyficzną dla siebie fizjologię człowieka, patologię, nomenklaturę chorób, sposoby diagnozy i metody terapii.
Akupunktury obejmuje różne techniki stymulacji punktów akupunkturowych, za pomocą:
- Igieł
- ogrzewania/przyżegania – moksowanie, moksybucja
- ucisku/masażu – akupresura
- prądu elektrycznego – elektroakupunktura
- koherentnego światła lasera – fotopunktura, lub światłopunktura
Nauka o akupunkturze opiera się głównie na teorii kanałów energetycznych oraz krążącej w niej energii Qi. Według medycyny chińskiej 12 meridianów klasycznych i 8 meridianów cudownych wiąże powłoki ciała z wnętrzem organizmu ludzkiego i dociera do wszystkich narządów ustroju. Poprzez te kanały płynie nieprzerwanie energia Qi. W zdrowiu energia to dopływa bez przeszkód do wszystkich narządów i pozwala na ich prawidłowe działanie. Jeśli zostanie zakłócony ten swobodny przepływ, dochodzi do upośledzenia narządów i w konsekwencji do choroby. Każdy meridian klasyczny związany jest z jednym z narządów ciała. Jeśli pojawia się choroba, lekarz tradycyjnej medycyny chińskiej bada tętno i ustala źle funkcjonujący meridian lub narząd. Nakłuwanie odpowiednich punktów ma za zadanie przywrócenie prawidłowej czynności tego meridianu, a co za tym idzie poprawy czynności chorego narządu, a nawet jego wyleczenie. Co to są te odpowiednie punkty? To punkty akupunkturowe, czyli biologicznie aktywne miejsca na ciele człowieka i przez starożytnych lekarzy medycyny chińskiej zostały połączone w system meridianów. Poszczególne punkty mają określone funkcje w obrębie każdego meridianu. Jedne będą pobudzać obieg energii w nim, inne hamować działanie danego kanału, inne informować o jego patologii, jeszcze inne będą łączyć meridiany ze sobą. Punkty biologicznie aktywne są połączone za pośrednictwem kanałów z narządami wewnętrznymi, zmysłami, oraz tkankami. Nakłuwania zastosowane na te punkty usprawniają krążenie energii życiowej Qi w narządach wewnętrznych i w ten sposób działają leczniczo. Punkty biologicznie aktywne w stanach chorobowych stają się nadwrażliwe, bolesne. Dokładny mechanizm leczniczego działania nakłuwań na organizm ludzki jest nadal przedmiotem wielu badań zarówno w Europie jak i na Dalekim Wschodzie.
Na co pomaga akupunktura?
Akupunktura ma szczególne znaczenie w leczeniu bólu. Udowodniono jej korzystny wpływ na leczenie chorych z bólami głowy i kręgosłupa, rekomenduje się ją w fibromialgii, zaburzeniach nerwicowych, bezsenności, chorobach zwyrodnieniowych, zawrotach głowy. Wykazano, że dodanie akupunktury do farmakologicznego leczenia migreny zmniejsza częstość występowania napadów bólu głowy Zakończone w 2007 roku badania przeprowadzone w Niemczech na 1162 chorych z bólem kręgosłupa lędźwiowego, wykazały, że akupunktura jest niemal dwa razy skuteczniejsza od innych rodzajów terapii i przynosi ulgę w dolegliwościach na co najmniej 6 miesięcy. Coraz więcej badań dostarcza dowodów na to, że akupunkturę można stosować w różnych stanach chorobowych różnych narządów np. układu moczowego, pokarmowego, oddechowego i nerwowego.
Jak wygląda zabieg?
W większości ośrodków stosuje się igły jednorazowe, taka igła jest bardzo cienka, nie rozrywa tkanki, tylko się wciska między włókna, rozsuwając je, nie powoduje bólu. Ważne jest aby zabieg wykonywał doświadczony akupunkturzysta z certyfikowany przez zaufane instytuty. W czasie zabiegu nakłuwane są odpowiednie punktu, które mają pomóc leczyć daną dolegliwość.