Większość z nas ma na ciele jakąś bliznę. Budzą one w wielu przypadkach niemiłe wspomnienia. Blizny to problem zarówno natury estetycznej, medycznej i psychologicznej. Szpecą ciało, potrafią wpędzić w kompleksy, a także dawać nieprzyjemne dolegliwości jak: ciągnięcie, uczucie stwardnienia, drętwienia przy dotyku i ból, również w okolicy znacznie oddalonej od samej blizny. Blizn można się w większości przypadków pozbyć, ale jest to dość długotrwały proces.
Czym jest blizna?
Blizna jest konsekwencją urazu skóry i jej poszczególnych struktur. Możemy mieć blizny po upadku i np. głębszym uszkodzeniu skóry, po operacji chirurgicznej, cesarskim cięciu, oparzeniu, po trądziku, głębszym rozcięciu skóry. Blizna ma inną konsystencję niż prawidłowa skóra, może być wklęsła, wypukła i mieszana, może mieć również odmienny kolor od naturalnej barwy skóry. Proces gojenia wpływa na to, czy powstanie blizna i a także jaka będzie, jeśli chodzi o wielkość i rodzaj. Najważniejsze jest to, aby rozpocząć leczenie blizn jak najwcześniej po jej powstaniu, wtedy efekty widoczne będą szybciej.
Blizny po trądziku
Bolączką nastolatków a często i młodych dorosłych jest trądzik. Nieleczony może pozostawić na skórze paskudne pamiątki w postaci blizn, zgrubień, czy bruzd. Ale ilość „pamiątek potrądzikowych” można zminimalizować, zaczynając właściwe leczenie jak najwcześniej. Terapia trądziku wymaga czasu, cierpliwości i stosowania się do zaleceń lekarza. Celem terapii jest zmniejszenie i/lub usunięcie istniejących objawów, a następnie zapobieganie pojawieniu się nowych zmian. Często należy rozważyć zmianę diety, „podleczyć” florę jelitową i porzucić używki (papierosy, alkohol, słodycze), podjąć terapię hormonalną jeśli jest konieczna a także nauczyć się zarządzania stresem. W czasie kuracji należy stosować się do zaleceń lekarza i systematycznie wykonywać zabiegi zarówno te w gabinecie, i te które zalecił do domu jak np. używanie różnego rodzaju preparatów leczniczych na zaatakowaną trądzikiem skórę.
Jak usunąć blizny?
Usuwaniem, leczeniem blizn zajmują się wyspecjalizowane gabinety medycyny estetycznej i dermatologii. Proces usuwania blizny to zazwyczaj kilka różnych zabiegów i ścisła współpraca między lekarzem a pacjentem. Dobór metody zależy od rodzaju blizny, jej wieku i miejsca gdzie się znajduje. Innej terapii możemy się spodziewać kiedy mamy do czynienia z bliznami wypukłymi, innej gdy z wklęsłymi, jeszcze inne będzie postępowanie z blizną twardą czy z miękką. Różne jest także leczenie blizn o różnorakich kolorach. O planie kuracji i metodach decyduje lekarz.
Istnieje wiele terapii, które pomagają w usunięciu blizn. Jedną z niech jest chirurgiczne usuwaniu blizny. Warto się jednak zastanowić, czy taka metoda jest słuszna. Każda ingerencja chirurgiczna pozostawia bliznę, mniejszą czy większą, czyli usuwając jedną bliznę, nabywamy drugą. Dostępne są metody mniej inwazyjne i jednocześnie bardzo skuteczne jak: stosowanie lasera frakcyjnego nieablacyjnego, peelingów medycznych, osocza bogatopłytkowego, obstrzykiwanie różnymi preparatami rozmiękczającymi lub spłaszczającymi. W wielu przypadkach stosuje się łączenie tych metod.
Ile trwa terapia?
Proces leczenia blizn wymaga czasu i cierpliwości. Najkrótszy okres potrzebny na leczenie blizny to około 6 tygodni i to w przypadku „świeżej” blizny , te „stare” leczą się nawet do pół roku i dłużej. Długość terapii zależy od rozległości blizny i miejsca gdzie się znajduje. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie każdą bliznę da się usunąć w 100%, ale można ją znacznie zmniejszyć, zmniejszając jednocześnie dyskomfort jej posiadania i wszystko, co się z tym wiąże.