Od czasu, kiedy nasi trzonopłetwi przodkowie wyszli z oceanu na ląd, musimy pić wodę. Ponad połowa naszego ciała to woda. Jest nam niezbędna do życia, ale nie każdy z nas wie, jak jej używać.
Nie tylko źródło życia
W 2007 roku dziewczyna z Kalifornii, próbowała wygrać konsolę Nintendo w konkursie radiowym, polegającym na wypiciu jak największej ilości wody bez chodzenia do toalety. Wypiła 7,5 litra wody i …umarła. Nerki są w stanie usunąć tylko około litra wody w godzinę. Jeśli wypijemy za dużo wody na raz rozcieńczamy osocze krwi, co może doprowadzić do obrzęku mózgu i śmierci.
Za dużo wody też szkodzi
Badania biegaczy Maratonu Bostońskiego z 2005 roku wykazały, że 13% z nich piło podczas biegu za dużo wody, doprowadzając do przewodnienia organizmu. Podczas długich wysiłków możemy wypocić nawet kilka litrów wody, ale to częściej przewodnienie prowadzi u sportowców do śmierci niż odwodnienie.
Gdy za mało pijesz
Z kolei, kiedy pijemy za mało odczuwamy zmęczenie, bóle głowy, mamy problemy z koncentracją, mogą pojawić się skurcze mięśni nóg. Suchy język, ciemny mocz wytwarzany w niewielkiej ilości, osłabienie, przyspieszenie akcji serca – mogą świadczyć o odwodnieniu.
Kiedy wytwarzanie moczu na dobę spadnie poniżej 500 ml nie będziemy w stanie pozbyć się wszystkich toksycznych produktów przemiany materii. Narażamy się wtedy na ryzyko udaru cieplnego, szczególnie w lecie. W 2015 roku podczas fali upałów w Indiach zmarło 2500 osób.
Ile trzeba pić wody?
Kiedy nie jest za gorąco, potrzebujemy około 2,5 litra wody na dobę. Tracimy ją z moczem – 1,5 l, z kałem – 200ml, a przez skórę i płuca około 800 ml. W czasie upałów i wysiłków fizycznych, ale też w przypadku biegunek, wymiotów, gorączki – potrzebujemy więcej wody.
Zdrowy dorosły człowiek może sięgnąć po butelkę z wodą, kiedy odczuwa pragnienie. Inaczej jest z osobami starszymi, które nie wstają z lóżka, czy nieprzytomnymi lub małymi dziećmi odwodnionymi przez biegunki i wymioty. Wtedy to my musimy zadbać o ich prawidłowe nawodnienie. Po wyrównaniu utraty wody nie próbujmy jednak poić nikogo na siłę, bo możemy doprowadzić do groźnego przewodnienia. Organizmy żywe już miliony lat temu wykształciły mechanizm pragnienia.
Obecnie na pytanie maratończyków: ile powinni pić wody światowi eksperci odpowiadają bardzo prosto: pij wtedy, kiedy odczuwasz pragnienie.