Od czasu do czasu każdy z nas czuje, że dłonie i stopy są zimne. Ich ogrzanie u niektórych osób zajmuje dużo czasu. Niekiedy do uczucia chłodu dołącza się drętwienie a nawet ból. Dlaczego tak się dzieje i co, jeśli taki stan się przedłuża?
W niskiej temperaturze...
W niskiej temperaturze otoczenia, zjawisko to jest normalne, naczynia krwionośne w dalszych częściach kończyn ulegają obkurczeniu, żeby nie dochodziło do utraty ciepła w najważniejszych organach takich jak serce i mózg. Z czasem z powodu zmniejszonego przepływu krwi kończyny mogą przybierać siny kolor, co zwykle ustępuje po ogrzaniu i nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak dłonie i stopy zaczynają marznąć i sinieć przy wyższych temperaturach należy poszukać przyczyn w obrębie układu krążenia lub układu nerwowego.
Winowajcą może być stres
Podczas stresu nadnercza wydzielają adrenalinę, która powoduje skurcz naczyń krwionośnych w obwodowych częściach ciała. Krew kierowana jest do mięśni, co przygotowuje organizm do walki lub ucieczki. Po dłuższym odpoczynku objawy powinny ustąpić samoistnie. Pacjenci z zespołem Raynauda pod wpływem stresu lub w niskich temperaturach doświadczają silnego obkurczenia naczyń krwionośnych, powodującego nie tylko ziębnięcie, ale też sinienie, drętwienie i ból palców u dłoni i stóp. Przedłużający skurcz naczyń może prowadzić w tym przypadku nawet do martwicy.
Przyczyna może być poważna
Częstą przyczyną ziębnięcia stóp są choroby układu krążenia. Siedzący tryb życia i palenie tytoniu pogarszają krążenie w kończynach dolnych. Miażdżyca tętnic może tak mocno zredukować przepływ w naczyniach obwodowych, że kończyny nie tylko marzną, ale w końcu ulegają martwicy i konieczna jest ich amputacja. Kolejną przyczyną ziębnięcia stóp jest cukrzyca, w której dochodzi do upośledzenia przepływu krwi, ale również do uszkodzenia nerwów obwodowych i uczucia drętwienia lub bólu stóp. Uszkodzenia nerwów obwodowych mogą być spowodowane również odmrożeniem lub urazem, chorobą wątroby lub nerek. Chorzy z niedoczynnością tarczycy są bardziej wrażliwi na zimno, poza tym mogą odczuwać inne objawy takie jak zmęczenie, wzrost masy ciała i problemy z pamięcią. Zimne stopy mogą być też objawem anemii.
Kiedy iść do lekarza?
Jeśli marznięciu dłoni i stóp towarzyszy zmęczenie, spadek lub wzrost masy ciała, gorączka, silne bóle stawów, trudno gojące się rany palców u rąk lub u nóg, wysypki, łuski skórne, długo utrzymujące się zasinienie lub ból, powinniśmy zgłosić się do lekarza, w celu wykluczenia poważniejszych chorób. Gdy lekarz wykluczy przyczyny wymagające zastosowania leków, możemy spróbować pomóc sobie domowymi sposobami.
Jak sobie radzić?
Jednym z lepszych sposobów na zimne stopy może być regularna aktywność fizyczna. Ruch poprawia krążenie. Nawet kilka minut spaceru przerywającego siedzenie przy biurku może pomóc. Im więcej ruchu tym lepiej dla naszego układu krążenia. Niektórym osobom pomaga noszenie grubszych skarpet, moczenie stóp w ciepłej wodzie (już 10-15 minut takiego zabiegu powinno znacząco pomóc), używanie termoforów lub koców elektrycznych. Należy unikać palenia tytoniu i ograniczyć picie kawy, a także dbać o wypoczynek i w miarę możliwości unikać stresów. Osoby z zaawansowaną cukrzycą przed zamoczeniem stóp w ciepłej wodzie powinny zbadać jej temperaturę za pomocą termometru, ponieważ z powodu uszkodzenia nerwów mogą nie czuć gorąca i są narażone na oparzenia.
Trzymajcie się ciepło!