Wiadomym jest, że wraz z wiekiem zmienia się subiektywne odczuwanie temperatury. Stereotypowy wizerunek seniora, to starszy człowiek opatulony ciepłym kocem, w wełnianych skarpetkach, z kubkiem herbaty. Dlaczego starsi ludzie szybciej marzną?
Dobra rola tkanek
Wraz z wiekiem obniża się wrażliwość termiczna. Wśród przyczyn tego stanu wymienia się m.in. utratę elastyczności naczyń krwionośnych oraz osłabienie krążenia u seniorów. Pewną rolę może też odgrywać spadek masy mięśniowej, a przede wszystkim warstwy komórek tłuszczowych pod skórą. Tak znienawidzona, przez część z nas, tkanka tłuszczowa pełni jednak kilka roli w organizmie – m.in. działa jak ochronny płaszcz dla narządów wewnętrznych, pełni też funkcję termoregulacyjną. Zatem, gdy fizjologicznie z wiekiem zaczyna jej ilość spadać, szybciej odczuwamy zimno.
Jako, że z reguły kobiety są mniejsze od mężczyzn, mają też zazwyczaj mniej mięśni, które odpowiadają również za wytwarzanie ciepła (a z wiekiem ich ilość spada jeszcze bardziej), więc to płeć piękna z reguły szybciej marznie w tych samych warunkach termicznych otoczenia. Ze spadkiem tkanki mięśniowej, ma często związek idący z wiekiem spadek formy fizycznej. Zaś brak aktywności, powoduje obniżenie metabolizmu, wieczne uczucie zimna.
Zdrowa dieta i dobry sen
Wrażenie odczuwanego zimna może mieć też związek z dietą, a właściwie zbyt małą podażą pokarmów bogatych energetycznie. Metabolizm naturalnie zwalnia wraz z wiekiem, a dodatkowo, gdy nie jest stymulowany regularnymi, wartościowymi składnikami pokarmowymi obniża się jeszcze bardziej. Fakt ten związany jest ze spadkiem apetytu, jak również za małą ilością przyjmowanej wody, która wpływa na krążenie w organizmie.
Brak snu bądź słaba jakość snu, czyli klasyczne problemy z jakimi zmaga się osoba starsza, wpływa również na próg obniżenia odczuwanej temperatury. Problemy ze snem oddziaływają na procesy w układzie nerwowym związane z regulacją temperatury ciała, obniżają również metabolizm, tym samym dochodzi do wytwarzania mniejszych ilości ciepła.
Czasem winne lekarstwa
Winowajcami odczucia zimna u seniorów mogą być również leki, które osoby starsze regularnie przyjmują, a dokładnie mówiąc, ich związek z układem krążenia. Mianowicie, leki stosowane głównie u chorych na nadciśnienie tętnicze oraz u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca mogą ograniczać przepływ krwi do dystalnych części ciała (dłonie, stopy), więc dochodzi do zwiększonych strat ciepła, senior ma odczucie wiecznego zmarznięcia.
A może to oznaka choroby?
Zwiększony prób wrażliwości na zimno może być również związany z procesami chorobowymi. Za taki stan rzeczy może odpowiadać: cukrzyca, choroby tarczycy czy nieprawidłowy poziom cholesterolu i problemy z układem krążenia. Ze wspomnianą źle uregulowana dietą, często wiąże się występowanie niedokrwistości z niedoboru żelaza czy witaminy B12– wśród objawów wymienia się uczucie wiecznego zimna, zmęczenie, ból głowy.
Rozgrzej się
Wśród najprostszych rad dla seniora należy wymienić: pić więcej wody, spożywać regularne, zdrowe i bogate w witaminy oraz mikroelementy posiłki, oraz zażywać ruchu. Aktywność fizyczna jest kluczowa w odczuciu zimna, pobudza krążenie i metabolizm, wpływa też na odczucie szczęścia, nasilając produkcję hormonów szczęścia – endorfin. Drugą kwestią pozostają problemy medyczne i odpowiedni dobór i dawkowanie leków, zgodnie z zaleceniami lekarskimi.