Coraz więcej osób ozdabia swoje ciało tatuażami. Moda na tatuaże trwa. Ale jak usunąć tatuaż jeśli się znudzi lub pojawi się potrzeba zmiany wizerunku? Część osób chce usunąć tatuażu, aby w jego miejscu wykonać inny. Jakie są bezpieczne metody na usunięcie tatuaży?
O tatuażu słów kilka
Słowo tatuaż pochodzi z języka ludów Oceanii z rejonu Polinezji i wywodzi się od słów „tatahou”– „ta” (rysunek) i „atuas” (dusza). Do kultury europejskiej słowo tatuaż i pojęcie wprowadził James Cook, który w swoich relacjach z podróży po krajach oceanii wspomniał i rysunkach na skórze lokalnych mieszkańców. Obecnie tatuaż znany jest na wszystkich kontynentach świata. Coraz więcej osób korzysta z usług profesjonalnych tatuażystów. Jest on wykonywany atestowanymi barwnikami wprowadzonymi na określoną grubość skóry. Mamy też tatuaże amatorskie często wykonane atramentem, tuszem kreślarskim lub barwnikami pochodzącymi z spalania materiałów organicznych zawierających głównie węgiel. Barwnik wprowadzany jest wtedy na różną głębokość skóry.
Metody usunięcia tatuaży
W praktyce nie jest łatwo usunąć tatuaż. Nie istnieje jedna, uniwersalna metoda. W zależności od wielkości tatuażu, jego lokalizacji, sposobu wykonania oraz użytych barwników, zastosowanie znajdują różne sposoby leczenia.
Jedną z metod jest laseroterapia. Wykorzystuje ona zjawisko selektywnej fototermolizy w trakcie której niszczeniu ulegają drobinki barwnika pod wpływem zaabsorbowanej przez nie energii pochodzącej z emitowanej przez laser wiązki o odpowiednio dobranej długości fali. Po absorpcji dochodzi do rozproszenia barwnika na drobne fragmenty, które zostają wydalone na zewnątrz tkanki skóry. Barwnik musi być niszczony tak precyzyjnie aby nie doszło do uszkodzenia termicznego otaczających go tkanek. Ważne jest dobranie takiej długości fali, która będzie maksymalnie absorbowana przez cząsteczki barwnika o określonym kolorze, np. czarne barwniki pochłaniają fale o bardzo szerokim spektrum długości (łatwe do usunięcia), natomiast pigmenty żółte tylko w niewielkim stopniu absorbują fale o długości generowanej przez współczesne lasery (najtrudniejsze do usunięcia). Laserem, który dobrze sprawdza się w usuwaniu tatuaży są lasery Q-switch dające bardzo krótkie nanosekundowe promieniowanie laserowe o dużej gęstości mocy. Po zabiegu mogą pojawić się delikatne, powierzchowne, szybko gojące się uszkodzenia naskórka. Po kilku dniach powstałe strupki odpadają, odkrywając gojący się naskórek. Z każdym zabiegiem tatuaż blednie, ale niekiedy niewielka ilość barwnika pozostaje w skórze i zarys tatuażu może być widoczny.
Wycięcie tatuażu podczas zabiegu chirurgicznego sprawdza się dobrze w przypadku małych tatuaży, których umiejscowienie pozwala na pozostawienie niedużej i dobrze ukrytej blizny. Wycięcie tatuażu stosuje się najczęściej w przypadkach, gdy terapia laserowa nie przyniosła oczekiwanych efektów. Warto pamiętać, że metoda chirurgiczna, jak każda metoda operacyjna niesie ze sobą ryzyko powikłań. Mogą wystąpić infekcji bakteryjne, obrzęk oraz dolegliwości bólowe.
Elektrokoagulacja, to kolejna metoda na usunięcie tatuaży. Polega ona na wypaleniu warstwy skóry wraz z barwnikiem, prądem wysokiej częstotliwości i używana jest do usunięcia niewielkich tatuaży w obrębie twarzy czy szyi w tym makijażu permanentnego. Zabieg niestety jest bolesny. Koagulacja powoduje naturalne „wyłuszczanie” się barwnika z głębszych warstw skóry.
Na rynku dostępne są także preparaty do usuwania tatuaży. Wprowadza się go w górne warstwy naskórka za pomocą maszynki do tatuażu. Substancje zawarte w preparacie są wchłaniane przez pigmentowane komórki naskórka i wiążą pigment. Barwnik wychodzi stopniowo na powierzchnię skóry wraz z preparatem. Na efekt trzeba czekać około 6-8 tygodni.
Do wyboru mamy również domowe sposoby, choć efekty może być mało zadowalający. Są to: salabrazja, czyli usuwanie tatuaży chlorkiem sodu. Ta metoda niesie ze sobą duże ryzyko odbarwień i bliznowacenia. Skaryfikacja to natomiast usuwanie tatuaży za pomocą roztworów słabych kwasów. Ryzyko widocznych blizn.
Zanim zdecydujemy się na tatuaż warto zastanowić się nad przyszłością. A może pewnego dnia, już przestanie mi się podobać. Profesjonalne zabiegi usuwania tatuaży można wykonać w klinikach medycyny estetycznej.