Bardzo to lubisz – wiatr, który rozwiewa Ci włosy, uczucie zmęczenia, gdy zdyszany wpadasz do domu, po przebiegnięciu swojego dystansu, który starasz się zwiększać zgodnie z możliwościami i postawionym celem. Być może jest też inaczej, czyli dopiero zaczynasz, postanowiłeś zrzucić parę kilo, by zadbać wreszcie o swoją formę fizyczną, kupiłeś sportowe buty i nowa bluzę, zaczynasz biegową przygodę. Niezależnie czy bliżej Ci do zawodowego Strusia Pędziwiatra czy wolno sunącego japońskiego maratończyka, jedno grozi nam wszystkim: nagły ból, uczucie puchnięcia, spadek wytrzymałości. Poniżej lista najczęstszych dolegliwości biegacza, czyli kontuzje i bóle nóg, pasa miednicowego i kręgosłupa.
Bóle kolana, bóle nóg
Ból kolana to najczęściej występujący rodzaj kontuzji spotykającej biegacza, zarówno amatora, jak i zawodowca. Najczęściej pojawia się w wyniku przeciążeń, którym kolano biegacza podlega podczas skoków czy biegu po pagórkowatym terenie. Dość częste jest też skręcenie kolana, w którym dochodzi do uszkodzenia aparatu więzadłowego w obrębie stawu kolanowego. Z kolei, bóle podudzi, zazwyczaj są efektem przetrenowania albo treningu bez odpowiedniego przygotowania mięśni (brak rozgrzewki). Częstą dolegliwością biegaczy jest również bolesność i obrzęk mięśni piszczelowych w zespole przeciążenia, czyli zapalenie ścięgna po zewnętrznej stronie piszczeli, czego przyczyną często jest zbyt częste uderzanie stopą podczas treningu, o twarde podłoże. Specjaliści często diagnozują u biegaczy również bolesne naderwania mięśni tylnej części ud czy zespól tarcia pasma biodrowo-piszczelowego. W powyższych dolegliwościach bólowych, najlepszą pomocą, zanim otrzymamy wsparcie lekarskie, będzie odpoczynek i lód jako doraźna terapia. Warto również przemyśleć, po wyzdrowieniu, dalszą intensywność biegów i plany treningowe, sprawdzić czy buty nie wymagają wymiany oraz nigdy przenigdy nie lekceważyć magii rozgrzewki przed biegiem.
Zapalenie ścięgna Achillesa
Dobrze znany biegaczom stan zapalny ścięgna umiejscowiony z tylu nogi, łączącego dolne mięśnie nogi z kością pięty, może się objawiać bólem w okolicy wspomnianego ścięgna lub pięty. Wedle ekspertów, ten stan zapalny ma tendencje do nawrotów. Warto zapobiegawczo bardzo dokładnie rozciągać ścięgno Achillesa po każdym treningu np. serią odpowiednich ćwiczeń rozciągających łydkę, a w przypadku pojawienia się bólu stosować zimny masaż (np. lodem).
Uraz stawu skokowego
Skręcenie stawu skokowego dotyczy uszkodzenia aparatu więzadłowego w tym rejonie; z kolei zwichnięcie kostki polega na przemieszczeniu kości występujących w okolicy stawu skokowego. Natychmiast pojawia się ból i opuchlizna, które wymagają przerwy w treningach, a jeśli nie nastąpi poprawa, konsultacji lekarskiej, bo zlekceważony uraz może mieć poważne konsekwencje dla biegacza.
Inne kontuzje
Biegacze bardzo dobrze znają również szereg innych niedogodności, jak występowanie pęcherzy, obtarć czy krwiaków podpaznokciowych. Często ich przyczyną jest zły dobór obuwia czy skarpet do biegania lub… zakup nowej pary butów, które się jeszcze nie ułożyły prawidłowo na stopie. Częstą dolegliwością osób biegających są też kurcze. Jest kilka przyczyn ich występowania m.in. odwodnienie czy niedobór pewnych mikroelementów (np. potasu). Warto zadbać o prawidłową dietę, bogatą w składniki odżywcze oraz stałe, regularne picie wody, z naciskiem na spożycie odpowiedniej ilości płynów przed i po treningu.
Powyższa lista to tylko czubek góry lodowej urazów, które mogą spotkać biegaczy. Zakończę radą Pauli Radcliffe, mistrzyni Europy i świata w biegach długodystansowych, legendy sportu: „Niezależnie czy spotkała Cię nagła kontuzja czy przetrenowanie, obowiązuje zawsze jedna zasada – nie lekceważ zmiany i nie licz na to, że samo przejdzie, gdyż w ten sposób ryzykujesz trwały uraz. W razie większej kontuzji zawsze warto zasięgnąć diagnozy lekarza”.