Rak piersi jest najczęstszym typem raka u kobiet, powodując około pół miliona zgonów rocznie. Dotyka około 12% kobiet na świecie! Najwięcej w Ameryce Północnej oraz w Europie Zachodniej.
Czynniki ryzyka
Czynnikami ryzyka rozwoju raka piersi są m.in.: otyłość, brak potomstwa, nadmierne spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej i źle stosowana hormonalna terapia zastępcza. Występowanie raka w rodzinie pogarsza sprawę. Ryzyko występowania raka piersi wzrasta nawet dwukrotnie, jeśli zdiagnozowano go wcześniej u matki. Do 10% przypadków raka piersi może być spowodowanych czynnikami genetycznymi, takimi jak mutacje genów BRCA1 lub BRCA2.
Obserwuj i badaj
Objawami raka mogą być: zmiana kształtu piersi, wyczuwalny guzek, wydzielina z sutka, wciągnięcie brodawki sutkowej, pomarszczony, zaczerwieniony lub pokryty łuskami fragment skóry. Około 80% przypadków raka piersi jest wykrywanych, kiedy kobieta wyczuje guzek piersi. Kiedy wyczujemy guzek nie trzeba jednak wpadać w panikę. Mniej niż 20% guzków to zmiany rakowe.
Żyj zdrowo
Nawet już jeden drink tygodniowo zwiększa ryzyko występowania raka piersi. Wieloletnie palenie papierosów zwiększa ryzyko nawet o 50%! 10% przypadków raka piersi występuje u kobiet prowadzących siedzący tryb życia, o zbyt niskiej aktywności fizycznej.
Badania przesiewowe
Najwcześniejsze stadia rozwoju raka mogą być wykryte podczas mammografii. W 2016 roku Komisja Europejska opublikowała rekomendacje, według których u kobiet z grupy zwykłego ryzyka, bez objawów raka piersi, między 45 a 74 rokiem życia powinno się wykonywać badania mammograficzne raz na 2 lata. Badania takie nie są zwykle skuteczne u kobiet w wieku poniżej 40 roku życia, ze względu na gęstą tkankę gruczołową piersi. Natomiast po 50 roku życia umożliwiają wykrycie mniejszych i mniej agresywnych zmian niż te, które da się wyczuć jako guzki, co pozwala na wcześniejsze i skuteczniejsze leczenie. Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego jest szczególnie polecane kobietom z grup podwyższonego ryzyka, z gęsta tkanką gruczołową oraz w celu zaplanowania leczenia po wykryciu zmian w badaniu mammograficznym lub ultrasonograficznym, kiedy trudno jest określić rozległość i inwazyjność zmiany. Rezonans magnetyczny pozwala w szybki sposób rozróżnić czy zmiana jest łagodna czy złośliwa, co pozwala na uniknięcie niepotrzebnych biopsji i zabiegów chirurgicznych.
Jutro jest bardzo ważny dzień. To pierwszy dzień reszty Twojego życia. Głównie od Ciebie zależy jak będzie ono wyglądało. Żyj zdrowo i badaj się regularnie!