Smartfony stały się nieodłącznymi elementami naszego dnia. Jak podają statystyki przeciętnie spędzamy wpatrzeni w ekran średnio 2 godziny dziennie, miesięcznie około 72 godzin. Smarfon zabiera nam nie tylko czas, ale również staje się powodem, z którego coraz większa liczna użytkowników tego małego urządzenia cierpi na bóle szyi, określane często jako wynik smarfonowej szyi. Coraz więcej dzieciaków też zaczyna doświadczać tego problemu.
Smartfon i szyja
Codziennie widzimy kogoś, to pochyla głowę w specyficzny sposób, aby przeglądać smarfona. Szyja jest napięta pod niewygodnym kątem, ramiona zgarbione. Przyjmując, że nasza głowa waży średnio 5,5 kg, to siły, które oddziałują na odcinek szyjny kręgosłupa powodują jego obciążenie nawet do 27 kg! Szok prawda? Gdy przeglądamy portale społecznościowe na smartfonie przez dłuższy czas, dochodzi do nadmiernego skrócenia mięśni, które znajdują się po przedniej stronie szyi, natomiast rozciągnięcia struktur mięśniowo-powięziowych po tylnej. Pozostawanie przez długi czas w takiej pozycji może powodować migrenowe bóle głowy, bóle odcinka szyjnego lub przejścia szyjno-piersiowego kręgosłupa, drętwienie rąk, ogólny dyskomfort związany z głową i szyją, jak również zmiany nieodwracalne takie jak: dyskopatię, niestabilność czy zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa.
Smartfon i dziecięca szyja
Ten sam problem zaczyna dotyczyć również dzieci. Maluchy i nastolatkowie coraz więcej czasu spędzają nad smarfonem czy tabletem w nienaturalnej pozycji. Dzieci tak jak dorośli, mogą cierpieć na bóle głowy, karku, barków, okolicy między łopatkowej oraz drętwienie rąk. Jednak u dzieci jest to jeszcze bardziej niebezpieczne, gdyż są one w fazie wzrostu i we wczesnym okresie życia, i na starcie mogą doświadczać już początków zwyrodnień.
Jak zminimalizować ryzyko smartfonowych uszkodzeń szyi?
Najprościej można powiedzieć: ograniczyć ilość czasu korzystania ze smarfona. Oczywiście już widzę niezadowolone miny czytelników i bunt dzieciaków i nastolatków. Wprowadźmy zatem takie BHP korzystania ze smarfona:
- Ustaw urządzenie na wysokości oczu. Pozwoli to zminimalizować zgięcie szyi i utrzyma optymalną postawę kręgosłupa. Jeśli Twoje urządzenie znajduje się poniżej poziomu oczu, spoglądaj w dół oczami, a nie szyją.
- Świadomie kontroluj postawę. Staraj się utrzymać krzywą w dolnej części pleców podczas siedzenia i używania urządzenia. Jeśli chcesz korzystać ze smarfona przez długi czas, spróbuj znaleźć krzesło wspierające i powierzchnię do oparcia rąk. Unikaj używania urządzenia po jednej stronie ciała z obróconą szyją lub trzymania telefonu między uchem a ramieniem.
- Rób częste mikro przerwy, aby poruszać / rozciągać szyję i plecy. Ogranicz użycie urządzenia do 20-minutowych sesji. Rozważ wykonanie połączenia telefonicznego zamiast spędzania długiego czasu na wysyłaniu SMS-ów.
- Co jakiś czas wykonywać ćwiczenia rozciągające.
Jeśli pojawią się bóle warto zgłosić się po specjalistyczną poradę do fizjoterapeuty.