Oczy podobno są zwierciadłem duszy. One tak samo jak usta są istotnym elementem estetycznym twarzy. Powieki to element oczu, który decyduje o ich atrakcyjności i młodym wyglądzie. Wie o tym dobrze medycyna estetyczna, która proponuje wiele zabiegów na powieki.
Nieubłagany czas
Opadające powieki wraz ze zmarszczkami mimicznymi dodają lat, a twarz mimo wielu starań może mieć wygląd smutnej. Ale dlaczego powieki opadają? Znowu wszystkiemu winien jest czas i działanie niekorzystnych czynników na delikatny obszar wokół oczu. Przyglądając się strukturze skóry na powiekach dostrzeżemy, że jest ona delikatna i jednocześnie odpowiada za ochronę oka, a także utrzymanie otwarcia oka przez kilkanaście godzin dziennie. Pod skórą powiek znajduje się tłuszcz i mięsnie. Wiemy, że z wiekiem tracimy ten tłuszcz i powieka zaczyna być wiotka, z czasem opadać. Wraz z upływem lat również mięśnie stają się coraz słabsze i coraz trudniej im utrzymać skórę powiek w dobrej kondycji.
Można przyjąć, że proces ten zaczyna się już po 25 roku życia, czyli granicy od kiedy twarz zaczyna się „starzeć”. Niektóre badania wskazują na to, że największy problem z opadającą górną powieką zaczyna się po 40 roku życia. I tutaj dochodzimy do kolagenu i elastyny, czyli substancji odpowiedzialnych za gęstość skóry. Ich ilość w skórze powiek również spada, do tego dochodzi stres, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, niektóre choroby oczu. I mamy problem! Opadające powieki!
Rozwiązanie problemu jest teoretyczne łatwe ale również wymaga ogromnej delikatności i doświadczania. Trzeba pamiętać, że oczy to bardzo wrażliwy narząd, o który musimy dbać. Nieodpowiednio wykonany zabieg czy to na powiekę górną czy dolną może przysporzyć nie tylko bólu ale również pogorszyć wygląd. Przykładem może tu być nieumiejętne podanie kwasu hialuronowego do dolnej powieki, co może spowodować efekt sińca pod oczami, albo worków pod oczami. Popularne są również operacyjne zabiegi chirurgiczne na powieki (blefaroplastyka), ale przez klika tygodni po operacji utrzymywała się opuchlizna i zasinienie, a blizny trzeba było chronić przed promieniowaniem słonecznym przez kilka tygodni.
Zabieg blefaroplastyki
Jeśli chodzi o operację, decyduje o niej lekarz medycyny estetycznej. On określa również zakres działania. Zabieg na powiece górnej przeprowadza się poprzez wycięcie wąskiego na 5 – 10 mm paska skóry. Cięcie dolne prowadzi się w odległości około 2 – 5 mm od brzegu powieki. Dzięki temu, blizna zostaje ukryta w naturalnym załamku skóry. Ranę operacyjną zamyka się szwami pojedynczymi lub szwem ciągłym. Korekta dolnej powieki polega również na wycięciu wąskiego paska skóry. Dodatkowo wykonuje się tutaj skrócenie mięśnia brzegu powieki dolnej tzw. kantopeksję. Działanie to ma zapobiec obniżeniu się brzegu powieki, które może wystąpić jako reakcja na wycięcie części skóry. Obniżenie brzegu powieki mogłoby być komplikacją estetyczną, gdyż mogłoby powodować nienaturalny wygląd oka, a czasem nawet odwinięcie się powieki dolnej i odsłonięcie spojówki oka. Przy obydwu powiekach, zarówno górnej jak i dolnej, usuwa się zazwyczaj także niewielkie porcje tłuszczu podskórnego (wielkości ziarna grochu). Uważa się, Znane są także zabiegi, przy których dokonuje się przesunięcia tkanki tłuszczowej o 1 – 1,5 cm. W niektórych przypadkach można wykonać korekcję powieki dolnej bez przecinania skóry. Nacięcie prowadzi się wówczas przez spojówkę, zaś celem operacji jest tylko usunięcie niewielkiej ilości tłuszczu. Zabieg trwa około 1 do 1,5 godziny i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu zaleca się stosowanie chłodzących okładów na operowaną okolicę. Szwy zdejmuje się po 5 – 6 dniach. Po zabiegu może pojawić się zjawisko „suchego oka”. Częstym zjawiskiem są wybroczyny krwawe, czyli siniaki.
Mało inwazyjny plasmage, czyli natura zamknięta w maszynie
Plazma, nazywana „czwartym stanem skupienia materii”, obecna jest w naturze – na przykład
w piorunach. Urządzenie Plasmage „naśladuje” siły natury i impuls plazmy w nim powstający ma bardzo wysoką temperaturą działającą tylko powierzchownie. Część tej energii powoduje natychmiastowe, lecz płytkie uszkodzenie naskórka z jego sublimacją, a część (w postaci ciepła) powoduje działanie rewitalizujące skórę (pobudzenie syntezy kolagenu i obkurczenie włókien istniejącego kolagenu). Zabieg urządzeniem Plasmage jest bezpieczny dla oczu. A to jest najważniejsze! Zaczerwienienie powiek, które powstaje po zabiegu jest krótkotrwałe. urządzenie Plasmage, które jest doskonałą, bezpieczną metoda na poprawę kondycji powiek. Przy tym zabiegu ryzyko zagrożeń dla oka, mięśni i nerwów jest stosunkowo niskie, w porównaniu do zabiegów, które niosą za sobą chirurgiczne operacje powiek, czy zabiegi przy użyciu laserów.