W ostatnich latach zioła i wszelkie terapie ziołowe wracają do łask. W aptekach przybywa preparatów opartych na recepturach zielarzy. Mamy do wyboru całe mnóstwo mieszanek ziołowych i ziół zamkniętych w kapsułkach. Trzeba jednak pamiętać, że zioła mają w swoim składzie substancje, które wchodzą w interakcje między sobą a także z lekami syntetycznymi. Zanim sięgniecie po terapie ziołowe, zapytajcie lekarza, fitoterapeutę jak leki i zioła, które stosujecie będą wpływać na siebie.
Co myślimy o ziołach?
Zioła wydawane są bez recepty, więc wiele osób uważa, że nie zaszkodzą, a mogą jedynie pomóc. Każdy może je sobie zaaplikować samodzielnie, bez konsultacji ze specjalistą, bo w naszej świadomości zioła to „leki” naturalne, zdrowe i bezpieczne. W pewnym sensie tak jest. Ale zioła mają też „drugą stronę medalu”. Niewłaściwie stosowane mają szereg działań ubocznych i niepożądanych. Ale o tym już mało kto wie i się nad tym zastanawia. A interakcji tych może być cała masa. Poniżej kilka z nich, które wydają się najczęstsze.
Zioła na przeczyszczenie a leki
Każdy, kto choć raz doświadczył zatwardzenia wie, jakie to niekomfortowe uczucie. Wiele na ten temat mogą powiedzieć osoby starsze. I one właśnie są największą grupą, która sięga po preparaty ziołowe na przeczyszczenie zawierające liść sensu, korę kruszyny czy korzeń rzewienia. Ich działanie powoduje przyśpieszenie pasażu jelitowego, skracają czas przebywania pokarmu oraz leków w przewodzie pokarmowym. Ma to znaczenie dla wchłaniania leków, a szczególnie tych o przedłużonym działaniu. Warto pamiętać, że zbyt długie stosowanie ziołowych leków na przeczyszczenie (powyżej 7 dni) powoduje drażnienie błony śluzowej oraz pojawienie się wtórnych zaparć. Ostrożnie i rozważnie zatem z ziołami na przeczyszczenie!
Surowce śluzowe a leki
Surowce śluzowe to wszystkie substancje, które po zażyciu wytwarzają śluz w naszym organizmie. Tradycyjnie zalecane są w problemach żołądkowych np. przy refluksie. Siemię lniane, nasiona babki lancetowatej czy prawoślaz, po zażyciu, w naszych jelitach wytworzą śluz, który będzie chronił śluzówkę przed podrażnieniami. Ale jednocześnie śluz osłabi możliwość wchłaniania leków i osłabi ich efekt terapeutyczny. Długotrwałe stosowanie produktów zawierających śluzy może osłabić również wchłanianie składników odżywczych i mineralnych oraz witamin z przewodu pokarmowego.
Zioła moczopędne a leki
Tradycyjnie zioła działające moczopędnie to lubczyk, perz, skrzyp, mniszek lekarski. Można też kupić gotowe mieszanki ziołowe o działaniu moczopędnym. Ich długotrwałe i nadmierne stosowanie może prowadzić do obniżenia poziomu potasu. Stan ten jest niebezpieczny dla osób stosujących glikozydy nasercowe, gdyż nasila ich działanie.
Zioła na uspokojenie a leki
Zioła stosowane tradycyjnie jako środki uspakajające (melisa, kozłek lekarski, lawenda) nie powinny być stosowane równocześnie ze lekami uspokajającymi i nasennymi, gdyż mogą wzmagać działanie leku i zwiększać ryzyka działań niepożądanych.
Pokaż mi, jakie leki przyjmujesz
W każdej rodzinie jest z pewnością babcia, ciocia, dziadek wujek, którzy zażywają wiele różnych leków. Oni też poddają się z pewnością „modom” na różne substancje prozdrowotne. Często słyszę jak starsi ludzie opowiadają sobie, jakie leki i suplementy diety lub zioła biorą. Jest tego cała masa. Czy myślą o interakcjach, czy konsultują te „mieszanki” z lekarzem? Z pewnością nie.
Proponuję, aby każdy, kto przeczyta te słowa poprosił, aby babcia lub dziadek pokazali, co przyjmują. Sprawdźcie, czy te substancje nie wchodzą w interakcje, zapytajcie farmaceutę lub lekarza. Takie wasze działanie może starszej, bliskiej osobie wyjść na zdrowie.