Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Ponad 420 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę. Jest ona jedną z głównych przyczyn zgonów. W 2017 r. cukrzyca spowodowała śmierć około 4 milionów osób. Najczęstsza jest cukrzyca typu 2, wynikająca z niewrażliwości na insulinę, której występowanie w ciągu ostatnich trzydziestu lat dramatycznie wzrosło, głównie z powodu spadku aktywności fizycznej i niezdrowej diety.
Groźne powikłania
Nieleczona cukrzyca z czasem prowadzi do uszkodzenia serca, naczyń krwionośnych, oczu, nerek oraz nerwów. Jest jedną z głównych przyczyn zawałów serca, udarów mózgu, ślepoty, niewydolności nerek i amputacji kończyn dolnych. U osób chorujących na cukrzycę ryzyko zawału serca i udaru mózgu jest trzykrotnie większe niż u pozostałych osób. Upośledzenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i uszkodzenie nerwów obwodowych prowadzi do powstania owrzodzeń stóp i infekcji, w końcu powodując konieczność amputacji. Osoby z cukrzycą mają 1,5-krotnie większe ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych.
Jak rozpoznać cukrzycę?
Objawami cukrzycy mogą być: nadmierne wydalanie moczu, zwiększone pragnienie, ciągłe uczucie głodu, zmęczenie i zaburzenia widzenia. Poza tym mogą wystąpić bóle głowy, powolne gojenie się ran, swędzenie skóry, wysypki.
Cukrzycę rozpoznaje się, gdy stężenie glukozy we krwi na czczo w dwóch pomiarach (np. w odstępach kilkudniowych) przekracza 7.0 mmol/l (126 mg/dl). Przy poziomach glukozy na czczo 5,6–6,9 mmol/l (100–125 mg/dl) mamy do czynienia z nieprawidłową glikemią na czczo. Stan taki może prowadzić do rozwoju pełnoobjawowej cukrzycy.
Decyzję musisz podjąć już dziś
Cukrzycy typu 2, odpowiedzialnej za 85-90% wszystkich przypadków cukrzycy na świecie, można zapobiegać i opóźniać jej skutki. Zdrowa dieta, uboga w cukier, tłuszcze nasycone i czerwone mięso, bogata w błonnik i produkty pełnoziarniste, zawierająca wielonienasycone kwasy tłuszczowe występujące w orzechach, olejach roślinnych i rybach, regularna aktywność fizyczna – co najmniej 30 minut regularnych, umiarkowanych ćwiczeń fizycznych przez większość dni w tygodniu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i unikanie palenia tytoniu mogą nas ochronić przed cukrzycą.
Słodycze, kanapa i telewizor czy rower, sałatka i dłuższe życie. Wybór należy do Ciebie.