U podstaw mikrobiologii leży prowadzenie kultur mikroorganizmów. Wykorzystywane są już od czasów Louisa Pasteur’a i Roberta Kocha celem namnażania i badania interesujących drobnoustrojów.
Prowadzenie kultury mikroorganizmów
Prowadzenie kultury mikroorganizmów można porównać do ogrodnictwa – często przy uprawie roślin wykorzystujemy niewielkie nasiona, które po zasianiu w odpowiedniej glebie i przy właściwych warunkach atmosferycznych kiełkują i wzrastają, tworząc bujne rośliny. Podobnie w mikrobiologii pojedyncze komórki drobnoustrojów, choć niewidoczne gołym okiem, po wysianiu na odpowiednie podłoże hodowlane rozmnażają się tworząc łatwo zauważalne kolonie.
Podłoża mikrobiologiczne
Podłoża mikrobiologiczne można wykonywać według różnorakich przepisów, zarówno w formie płynnej jak i stałej. Zazwyczaj skład podłoża dobiera się tak aby był on jak najbardziej zbliżony do naturalnych warunków bytowania danego drobnoustroju. Dodatek niektórych specyficznych substancji, umożliwia mikrobiologom wybiórczą hodowlę konkretnych mikroorganizmów lub odróżnianie pożądanych mikroorganizmów od innych. Ważne są także same warunki hodowli takie jak temperatura czy obecność tlenu; przykładowo – bakterie z gorących źródeł parku Yellowstone będą potrzebowały innych warunków do wzrostu niż te bytujące na ludzkiej skórze. Niestety ze względu na wysokie wymagania odżywcze, nie wszystkie mikroorganizmy udaje się wyhodować w laboratorium.
Hodowla drobnoustrojów
Możliwość hodowli drobnoustrojów w laboratoriach pozwoliła na znaczny rozwój, nie tylko mikrobiologii ale również przemysłu medycznego, farmaceutycznego czy też spożywczego. Nie zapominajmy, że wiele produktów takich jak probiotyki dbające o mikroflorę naszych jelit, np. po antybiotykoterapii, czy też liczne szczepionki oraz produkty spożywcze, przyczyniły się do poprawy jakości naszego życia, na przestrzeni lat. Metody hodowlane, dały początek znacznie bardziej zaawansowanym metodom diagnostycznym, szczególnie przydatnym w przypadku patogenów chorobotwórczych trudnych w hodowli.
Co robimy w naszym laboratorium?
Na chwilę obecną w naszym laboratorium badawczo- rozwojowym, realizowany jest projekt mający na celu pozyskanie probiotycznych kultur mikroorganizmów z mleka kobiecego. Niezbędnym etapem do realizacji zamierzonych celów, jest właśnie izolacja oraz hodowla drobnoustrojów. Aby pozyskać kulturę potencjalnie probiotyczną, należy wykonać posiew mleka na odpowiednie podłoża, adekwatne do wymagań bakterii kwasu mlekowego. Po inkubacji w odpowiedniej temperaturze, kolonie mikroorganizmów które udało się otrzymać, przechodzą szereg badań identyfikacyjnych, z uwzględnieniem testów biochemicznych oraz genetycznych. Niezbędnym etapem jest również, sprawdzenie ich właściwości np. zdolności do produkcji kwasów, czy też odporności na warunki panujące w przewodzie pokarmowym. Wszystkie wymienione etapy badań, mają na celu zapewnienie 100% bezpieczeństwa konsumentowi, a także określenie właściwości oraz przydatności technologicznej danego drobnoustroju.