Owodnia to bardzo cienka i przezroczysta błona otaczająca rozwijający się płód (0,02- 0,5mm) zbudowana z kilku warstw:
- z nabłonka cylindrycznego, bogatego w czynniki wzrostu (EGF, KGF, IL-4, IL-6, HGF, TGF, FGF);
- błony podstawnej, zbudowanej z kolagenu IV i VII, laminy, fibronektyny;
- beznaczyniowego zrębu, zawierającego czynnik wzrostu nerwów, inhibitory proteazy, białka przeciwzapalne oraz białka hamujące angiogenezę (Gawryluk i Noszczyk, 2015).
Zastosowanie owodni w okulistyce jest bardzo powszechne, w literaturze można znaleźć szereg prac, które powstały w oparciu o badania medyczne nad opracowaniem najlepszej strategii w walce z chorobami i urazami gałki ocznej. Tabatabaei i współpracownicy (2017) badali wpływ zastosowania membrany owodniowej na leczenie bakteryjnego zapalenia spojówki, Ma i współpracownicy (2016) opracowali nową strategię użycia płatów owodni do leczenia zespołu Stevens-Jonshona. Cheng i współpracownicy (2016) zastosowali z powodzeniem owodnię do leczenia syndromu suchego oka.
Przeszczepy owodni można stosować również w takich chorobach jak:
– poparzenia chemiczne i termiczne gałki ocznej,
– przewlekłe keratopatie neurotroficzne,
– obrzęki rogówki po usunięciu zaćmy,
– stożka rogówki,
– blizny po zapaleniu herpetycznym rogówki,
– owrzodzenia rogówki,
– zapalenie miąższowe,
– urazy gałki ocznej,
– zwyrodnienia i dystrofie rogówki,
– zakażenia gałki ocznej o różnym podłożu
– skrzydlik
Nowe dane pokazują również, że coraz częściej naukowcy i lekarze wykorzystują owodnię do leczenia ran skórnych. Eskandarlou i współpracownicy (2015) przeprowadzili badania kliniczne na 32 pacjentach, u których zastosowano opatrunki z owodni do leczenia ran oparzeniowych. U większości pacjentów zauważono zmniejszenie odczuwania dolegliwości bólowych, a także zwiększoną reepitelializację w miejscach oparzeń. Choi i współpracownicy (2013) zastosowali z powodzeniem nowoczesny, podwójny system opatrunków, w których użyli ekstraktu z błony owodniowej, jako środka nawilżającego rany.
Dehydratowane błony płodowe: kosmówka oraz owodnia (ang. human dehydrated chorion-amnion membranę) stosowane są przez lekarzy głównie w leczeniu oparzeń niepełnej i pełnej grubości skóry, a także w terapii ran ostrych oraz przewlekłych, trudno gojących się. Wykazano, że zastosowanie dehydratowanej owodni w połączeniu z kosmówką moduluje proces zapalny jak również redukuje powstawanie blizn oraz wspomaga proces gojenia.
Ludzka błona owodniowa posiada właściwości antybakteryjne. Połączenie błon: owodni i kosmówki jest wykorzystywane w opatrywaniu nacięć chirurgicznych, w gojeniu ran, w leczeniu oparzeń, jak również w stomatologii i okulistyce.
Z badań wynika również, że nie zawsze stosowanie opatrunków i przeszczepów owodni jest w pełni skuteczne i wygodne, stąd podjęto próby sporządzenia ekstraktu z owodni, który miałby zachować jej wszystkie właściwości, ale miałby łatwiejszą do zastosowania formułę, bez konieczności wykonywania skomplikowanych i obarczonych ryzykiem, zabiegów chirurgicznych.
Ekstrakt z owodni otrzymuje się najczęściej poprzez zliofilizowanie tkanki owodniowej, a następnie jej sproszkowanie. Nstępnie rozpuszcza się proszek poprzez użycie odpowiedniego rozpuszczalnika, dzięki czemu uzyskuje się tzw. wyciąg z tkanki. Do ekstraktu dostają się biomolekuły zawarte w tkance, a w szczególności czynniki wzrostu i cytokiny.
Wyniki badań potwierdzają, że krioprezerwacja jest delikatniejszą metodą konserwacji ludzkich błon płodowych w porównaniu z dehydratacją oraz wskazują na to, że utrzymanie żywych, aktywnych komórek (w tym m.in. mezenchymalnych komórek macierzystych) wywiera wpływ na funkcjonalność tych błon w modelach gojenia ran, zarówno in vitro jak i in vivo.
Wciąż jednak potrzeba badań potwierdzających kliniczne znaczenie substytutów skóry zawierających żywe komórki….
Spółka CDC Poland realizowała projekt pod nazwą: „Opracowanie innowacyjnego produktu w formie zawiesiny zliofilizowanej błony owodniowej do zastosowania w leczeniu trudno gojących się ran i blizn pooperacyjnych w okulistyce” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 1.2 “Badania i rozwój w sektorze świętokrzyskiej przedsiębiorczości” osi I “Innowacje i nauka” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.
W pierwszej kolejności prace B+R obejmowały opracowanie sposobów kwalifikacji dawczyń oraz ustalenie kwestii formalno-prawnych związanych z przystąpieniem do realizacji badań z wykorzystaniem materiału pochodzenia ludzkiego. Aby materiał mógł być pobrany każda z dawczyń musiała wyrazić świadomą zgodę na pobranie błony owodniowej oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zgody były potwierdzana złożeniem własnoręcznego podpisu na odpowiednich formularzach. Ponadto, na podstawie obowiązujących ustaw i rozporządzeń z zakresu pobierania, procesowania i przechowywania tkanek ludzkich ustalono również minimalny zestaw badań diagnostycznych dla dawczyń (zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać system zapewnienia jakości w bankach tkanek i komórek (Dz.U. 2008 nr 190 poz. 1169, ze zmianami). Przyjęto również szereg kryteriów akceptacji i wykluczenia błony owodniowej. Kwalifikacja ta obejmowała wykonanie lub weryfikację wykonania testów diagnostycznych, które wykluczały obecność zakażenia dawczyń wirusami HIV, HBV, HCV oraz kiłą, a także test wizualny wykluczający widoczne nieprawidłowości morfologiczne błony owodniowej. Następnie opracowano metody pobierania i oczyszczania błony owodniowej z krwi i skrzepów. Pobranie owodni rozpoczynano od cięcia wykonanego w pobliżu pępowiny, a następnie stosowano tępe cięcie oddzielając owodnię od kosmówki. Następnie opracowano sposoby pobierania owodni oraz procedury transportu.
W kolejnym etapie prac badawczo-rozwojowych skupiono się na opracowaniu metod procesowania pobranej błony owodniowej w laboratorium i przygotowaniu jej do procesu liofilizacji. Prowadzone prace miały na celu opracowanie efektywnego sposobu odpłukania resztek krwi i skrzepów z owodni oraz jej dekontaminację przez użycie roztworu z antybiotyków, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo stosowanej owodni. Oczyszczanie błony owodniowej wykonywano poprzez przeprowadzenie cyklu płukań w sterylnym roztworze soli fizjologicznej w temperaturze pokojowej oraz kąpiel antybiotykową w warunkach aseptycznych. Na tym etapie pobrano i zbankowano 100 błon owodniowych.
Następnie przeprowadzono próby proszkowania i liofilizacji owodni w celu zoptymalizowania warunków procesu oraz uzyskania produktu o najwyższych pożądanych parametrach. Błonę owodniową poddawano liofilizacji przy wybranych parametrach w dwóch postaciach, tj. we fragmencie (około 5x5cm) oraz w postaci proszku. Proszek owodniowy otrzymywano poprzez miażdżenie błony owodniowej w ciekłym azocie.
Sprawdzono aktywność biologiczną świeżej błony owodniowej, błony owodniowej liofilizowanej w płacie i liofilizowanego proszku owodniowego, poprzez oszacowanie zawartości czynników wzrostu w ekstraktach wymienionych postaci produktu na podstawie testów ELISA oraz poprzez prowadzenie hodowli komórkowych z dodatkiem produktu z błony owodniowej. W ten sposób wykazano obecność czynników wzrostu (substancje o charakterze białkowym), takich jak EGF, KGF, HGF, TGF i FGF. Ponadto w celu oceny klinicznego wpływu produktu na komórki ludzkie przeprowadzono hodowle komórkowe in vitro w obecności ekstraktu ze zliofiliozwanej owodni. Analizując otrzymane w postaci zdjęć mikroskopowych efekty można było jednoznacznie stwierdzić, że w wypadku obu typów hodowli komórkowych, suplementacja pożywki hodowlanej ekstraktem ze sproszkowanej liofilizowanej owodni powoduje szybszy wzrost komórek w stosunku do hodowli kontrolnej, czyli niesuplementowanej. Co więcej obserwowano, że efekt ten jest zależny od dawki – im większe stężenie zawiesiny z owodni w komórkach tym ich wzrost i proliferacja są szybsze. Badanie to potwierdziło, że ekstrakt wpływa na wzrost i proliferacje komórek ze względu na obecność w jej strukturze aktywnych czynników wzrostu. Jednocześnie na tym etapie wykazano, że użyty rozpuszczalnik, tj. woda do wstrzykiwań, został dobrany właściwie do wykonania ekstraktu, tak że substancje zawarte w owodni (w szczególności czynniki wzrostu) zostały uwolnione do roztworu i zachowały swoja aktywność.
Bazując na dotychczas przeprowadzonych badaniach i ich pozytywnych wynikach wskazujących na obecność prozdrowotnych czynników wzrostu oraz wspomagania leczenia chorób oczu u ludzi przeprowadzono badania dodatkowe. Polegały one na ocenie wpływu ekstraktu z owodni na hodowle keratynocytów, czyli komórek naskórka. W wyniku przeprowadzonych badań wykazano, że zawiesina zliofilizowanej błony owodniowej przyspiesza proliferację keratynocytów i wydłuża ich żywotność.
Metody badawcze:
- Do ustalenia właściwości fizycznych wybrano:
Parametr | Metoda |
Masa | Waga (g) |
Stopień odpłukania krwi | Ocena wizualna (dobry/bardzo dobry/ zadowalający/niezadowalający) |
Przejrzystość | Ocena wizualna (zadowalający/niezadowalający) |
Kolor | Ocena wizualna (mleczny, mleczno-przezroczysty, różowo-przezroczysty) |
- Do ustalenia właściwości chemicznych wybrano:
- pH,
- zawartość jonów Na+
- zawartość jonów K+
- zawartość jonów Cl-
Pomiary przeprowadzone zostały na mierniku wielofunkcyjnym Orion VersaStar PRO.
- Do określenia dystrybucji wielkości i stężenia cząstek wybrano analizę metodą Coultera (ang. electrozone sensing) sproszkowanej owodni zawieszonej w odpowiednim elektrolicie.
- Do określenia zwartości wody wybrano analizę fluktuacji zawartości wody na różnych etapach procesowania owodni.
- Analizę rozpuszczalności przeprowadzono w sterylnej wodzie dejonizowanej Merck Millipore oraz w izotonicznym roztworze soli fizjologicznej 0,9% NaCl
- Ocenę wydajności izolacji grawitacyjnej będzie przeprowadzono w ramach wirowania roztworu sproszkowanej owodni w wodzie (wirówka chłodząca Eppendorf Centrifudge 5804R)
- Zawartość białka całkowitego – spośród dostępnych metod oraz występujących w owodni białek:
- Określenie zawartości białka całkowitego – oznaczenie absorbancji A280 przy użyciu spektrofotometru NanoDrop (NanoDrop One Thermo Scientific). Izolację białek przeprowadzono przy użyciu dwóch rozpuszczalników. (I – roztwór PBS, II – bufor do lizy Triton X-100)
- Analiza zawartości substancji czynnych –
Na podstawie literatury do identyfikacji wytypowano 5 czynników wzrostu – technika immunoenzymatyczna sandwich ELISA.
- EGF
- HGF
- KGF
- ƅFGF
- TGF-β1
.
- Badania proliferacji i angiogenezy przeprowadzono z linią komórek skóry – keratynocytów i zaproponowano metodę pozyskiwania ekstraktu z owodni do traktowania komórek. Badania wykazały, iż poziom proliferacji był szybszy o ok. 40% w przypadku komórek suplementowanych ekstraktem z błony owodniowej.
- Analizę wpływu owodni na proliferację keratynocytów przeprowadzono testem MTT i analizą mikroskopową z obliczeniem współczynnika proliferacji komórek oraz testem angiogenezy i metodą oszacowania szybkości tworzenia kanalików (hodowla w butelkach hodowlanych typu Falcon Canted Neck Tissue Culture Flask 25ml).
- Badanie angiogenezy polegało na obserwacji zdolności tworzenia „naczyń” przez hodowle komórek śródbłonka w obecności ekstraktu z błony owodniowej w porównaniu do kontroli (hodowla bez suplementacji). Hodowle inkubowano z barwnikiem fluorescencyjnym i obserwowano przyżyciowo pod mikroskopem.
- Badania cytotoksyczności przeprowadzono na hodowli keratynocytów, których pożywka będzie suplementowana ekstraktem z owodni. W wyniku tych badań stwierdzono wzrost żywotności komórek (85% żywych komórek), co pozwala na sformułowanie wniosku, iż ekstrakt z błony owodniowej nie wywiera cytotoksycznego efektu na komórki skóry.
- Badanie biokompatybilności przeprowadzono z hodowlami keratynocytów. Do oceny biokompatybilności wykorzystany został test kometowy, który miał za zadanie oszacować potencjalną genotoksyczność podawanego ekstraktu. W wyniku przeprowadzonych analiz, w porównaniu do kontroli nie stwierdzono szkodliwego wpływu hAM-E na materiał genetyczny zawarty w komórkach keratynocytów.
Wyniki:
Każda z owodni została podzielona na cztery części i zakwalifikowana do odpowiednich grup odpisanych wcześniej.
- Grupa I – hAM-C Ludzka błona owodniowa poddana serii płukań w roztworze soli fizjologicznej.
- Grupa II – hAM-A Ludzka błona owodniowa poddana serii płukań w roztworze soli fizjologicznej oraz płukana w roztworze antybiotyków.
- Grupa III – hAM-F Ludzka błona owodniowa poddana serii płukań w roztworze soli fizjologicznej oraz płukana w roztworze antybiotyków, a następnie zamrożona.
- Grupa IV – hAM-N – Ludzka błona owodniowa poddana serii płukań w roztworze soli fizjologicznej oraz płukana w roztworze antybiotyków, a następnie miażdżona w ciekłym azocie. hAM-N wykorzystano do przygotowania hAM-E
Analizie pH poddano wszystkie przygotowane grupy badawcze hAM-A, hAM-F, hAM-N i kontrolę hAM-C. Żadna z grup badawczych nie wykazywała istotnych zmian wartości pH w stosunku do kontroli, którego wartość wynosiła średnio 7,32 (SD± 0,05).
Do określenia zawartości wyizolowanego białka całkowitego wybrano oznaczenie absorbancji A280 przy użyciu spektrofotometru typu NanoDrop
Grupa I | Grupa II | Grupa III | Grupa IV | |
Oznakowanie | hAM-C | hAM-A | hAM-F | hAM-N |
Zawartość białka całkowitego (mg białka/ g świeżej masy) | 1,95 (± 0,21) | 1,92 (± 0,36) | 1,88 (± 0,17) | 2,36 (± 0,25) |
Określenie zawartości wyizolowanych czynników wzrostu było kontynuowane przy pomocy testu ELISA.
Zawartość czynnika wzrostu [pg/g tkanki] | ||||
Grupa I | Grupa II | Grupa III | Grupa IV | |
Oznakowanie | hAM-C | hAM-A | hAM-F | hAM-N |
EGF | 14,92 ± (1,57) | 14,06 ± (1,72) | 26,07 ± (3,38) | 16,04 ± (1,42) |
HGF | 111,02 ± (29,10) | 103,93 ± (28,80) | 88,53 ± (25,77) | 119,62 ± (23,19) |
KGF | 10,83 ± (1,78) | 9,18 ± (1,67) | 7,86 ± (1,57) | 14,00 ± (1,51) |
bFGF | 24,64 ± (5,10) | 24,85 ± (5,50) | 21,72 ± (5,33) | 26,58 ± (4,72) |
TGF-β1 | 7,42 ± (1,32) | 7,42 ± (1,37) | 5,37 ± (0,93) | 8,36 ± (1,12) |
Poniższa tabela przedstawia wyniki cytotoksyczności. Za pomocą automatycznego licznika komórek sprawdzono przeżywalność komórek hodowanych. Kolejno wykonano analizę porównawczą przeżywalności komórek w próbach kontrolnych (bez dodatku owodni) i w próbach badawczych do których dodawana była taka sama ilość owodni, ale różniąca się sposobem przetwarzania materiału.
Informacje do tabeli
K – kontrola – hodowla komórkowa bez dodatku owodni
M – hodowla komórkowa z dodatkiem owodni miażdżonej w ciekłym azocie przed liofilizacją
F – hodowla komórkowa z dodatkiem owodni liofilizowanej we fragmencie
K | M | F | |
Średnia wartości przeżywalności dla 20 próbek | 78.75 % | 88.85 % | 81.45 % |
Największa wartość przeżywalności | 86 % | 98 % | 85 % |
Najmniejsza wartość przeżywalności | 75 % | 80 % | 75 % |
Najczęściej występująca wartość | 75 % | 86 % | 80 % |
Wnioski:
- Przyjęte metody procesowania błony owodniowej nie zmieniają w sposób negatywny jej właściwości biologicznych, a w niektórych przypadkach jak np. miażdżenie w ciekłym azocie ,zwiększają obecność czynników wzrostu w badanych próbkach.
- W wyniku przeprowadzonych analiz i w porównaniu do kontroli nie stwierdzono szkodliwego wpływu hAM-E na materiał genetyczny zawarty w testowanych komórkach.
- Największa bezwzględna ilość poszczególnych czynników wzrostu znajduje się w owodni proszkowanej w ciekłym azocie.
- Stwierdzono pozytywny wpływ ekstraktu z owodni na komórki ludzkie in vitro (zwiększenie przeżywalności, zwiększenie proliferacji) przy jednoczesnym braku genotoksyczności.
- Ekstrakt z błony owodniowej wykazuje właściwości gojenia z jednoczesną gwarancją bezpieczeństwa.